A kancellár úgy értékelte, hogy a Nemzetközi Valutaalap és Magyarország közötti tárgyalások felfüggesztése semmilyen hatással nincs a német-magyar gazdasági kapcsolatokra. Reményét fejezte ki, hogy Magyarország hosszú távon is a stabilitás útjára lép, és ebből kiindulva a 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt kedvezőnek nevezte.
Angela Merkel ugyanakkor arra figyelmeztette Orbán Viktort, hogy Magyarország esetében is szigorúan veszik az előírt hiánycélokat, és nem fogják megengedni, hogy a költségvetési deficit három százalék felett maradjon. Az uniós stabilitási egyezményben foglalt előírások, vagyis a maastrichti kritériumok minden tagállamra, így Magyarországra is vonatkoznak – mondta Merkel.
Válaszában Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy az IMF-fel kötött megállapodás októberen lejár. Ezért semmi fajta hosszú távra szóló kérdésről nem volt értelme tárgyalni az IMF-fel - fogalmazott a magyar miniszterelnök. Magyarország betartja a valutaalappal megkötött megállapodást - fűzte hozzá a kormányfő, utalva arra: a megállapodásban az szerepel, hogy a költségvetési hiány 3,8 százaléknál nem lehet magasabb.
"Megnyugtattam a befektetőket és az IMF képviselőit abban a tekintetben, hogy a hiány nem lesz nagyobb" - jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint ezzel a valutaalappal kötött szerződés véget is ér. Azt követően pedig már nem az IMF-fel, hanem az Európai Unióval kell tárgyalnunk - jelentette ki a kormányfő, emlékeztetve arra is, hogy Magyarország túlzott deficiteljárás alatt van. "A későbbiekben már az Európai Unióval kell tárgyalni arról, hogy miként csökkenti Magyarország költségvetési hiányát 3,8 százalékról az unió által elvárt 3 százalék alá" - fogalmazott a miniszterelnök, utalva arra, hogy a következő évi költségvetés már az unióval folytatott tárgyalások alapján születik meg.
Orbán Viktor az MTI-nek válaszolva kiemelte, hogy a két ország közös törekvése a költségvetési fegyelem betartása és ezzel összefüggésben a gazdasági növekedés biztosítása. Utalt arra, hogy hasonlóan fontosnak tekintik a bankadó bevezetését is.
Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország alapvető érdeke a német gazdaság sikere. "Örömmel láttam, hogy hasonló irányban keressük a megoldást a jövő gazdasági kihívásaira" - hangsúlyozta a miniszterelnök, utalva arra: Németország is egyszerre törekszik egy komoly pénzügyi fegyelemre, és a növekedés gyorsítására, azaz - mint fogalmazott - növekedésbarát egyensúlyt keres. "Ez a gazdaságpolitika Magyarországon is beválhat" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a Magyarországon megvalósuló gazdaságpolitika nagyon sok tekintetben rokon a német gazdaságpolitikával.
Orbán Viktor úgy értékelte: Magyarország lassan világbajnok lesz a kiadások lefaragásának tekintetében. "Ha megnézik, hogy mi minden történt az elmúlt egy évben Magyarországon a pénzügyi stabilitás helyreállítása érdekében, akkor ez valószínűleg túlzás nélkül minősíthető világrekordnak" - jelentette ki a miniszterelnök, aki annak a reménynek adott hangot, hogy ezek az intézkedések megteremtik az alapot egy olyan gazdasági növekedéshez, amely a pénzügyi egyensúly megbontása nélkül valósul meg Magyarországon, ugyanakkor az országot visszaviszi a közép-európai régió gyorsan növekvő országai közé.
MTI