A miniszterelnök csütörtökön a TV2 Tények Este című műsorának adott interjúban azt mondta, ez a különbözet jóval több mint százmilliárd forintot jelent, amelynek sorsát fel kell deríteni. Hozzátette, hogy mindezt kénytelenek voltak közölni Brüsszellel is. A szakértők csütörtökről péntekre virradó éjszaka azon dolgoznak, hogy elemezzék, mi következik ebből az eltérésből, mondta. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig október 1-jére, péntekre ígérte, hogy a szeptember havi költségvetési állapotról be tud számolni annak függvényében, hogy csütörtök éjfélig a bankok mennyiben fizették be az esedékes bankadót, fejtette ki Orbán Viktor.
Arra a kérdésre, hogy az energia- és a távközlési szektor számíthat-e pótadóra, azt felelte: "azt nem tartom elképzelhetőnek, hogy az emberek fizetnek pótadót".
Az egykulcsos adórendszer bevezetésének időpontjáról azt mondta, a politikai döntés az, hogy 2011. január 1-jétől Magyarország valaha volt legalacsonyabb adókulcsával működő, arányos, egykulcsos adórendszer legyen úgy, hogy egy családi adózási elemet is tartalmazzon.
A kieső adóbevételek pótlását firtató felvetésre Orbán Viktor úgy reagált, ez egy örökzöld vita. A közép-európai arányos adórendszerek bevezetésének az a tapasztalata, hogy alacsonyabb kulccsal több bevételt gyűjtenek a kormányok - fejtette ki, hozzátéve ugyanakkor, hogy egyetért azokkal, akik azt mondják, a világgazdaság ma sérülékeny, ezért egy tartalékot kell képezni. A miniszterelnök egy külön alap formájában javasolja majd ezt a költségvetésben létrehozni. "Legyen egy államadósság-csökkentési és adóreformalap" - mondta. Arra a kérdésre, hogy milyen összegről lehet szó, úgy válaszolt, "várjuk meg az október 15-ét, amikor a kormány erről dönt".
A kormány tervei szerint az adójóváírást úgy próbálják kivezetni a rendszerből, hogy senki se járjon rosszul. A kormányfő szeretné ezt egy év alatt megtenni, de erről folyik egy komoly szakmai vita, amelyet a parlament zár majd le. A minimálbér adózni fog, de úgy akarják alakítani a minimálbér adózását, hogy közben senki ne találjon kevesebbet a borítékban, mint most - jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva ismét szólt az önkormányzatok és az állam közötti feladatmegosztásról. Álláspontja szerint például a kormány jobban - gazdaságosabban és jobb színvonalon - meg tudná szervezni az ország teljes egészségügyi, kórházi ellátását, mint ahogyan ma széttagoltan teszik az önkormányzatok. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mivel ezek az önkormányzatokhoz tartozó intézmények, sorsukról elsősorban mégis a helyhatóságoknak kell dönteniük.
MTI