"A közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa" - mondta a kormányfő. Hangsúlyozta: azt elfogadja, hogy az energiát termelő cégeknél profitnak kell jelentkeznie, de a fogyasztó és a termelő közé "ékelődő" szereplők esetében a profitot minimálisra kell csökkenteni.
Az adórendszerről szólva kijelentette, a mostani rendszer az új magyar gazdasági modell adórendszere, nincsenek benne válságadók, vagy ideiglenes elemek, ami most szerepel a rendszerben, az hosszú távon is szerepelni fog. Megerősítette: a kormány nem csökkenti a bankok, az energiaszektor, vagy a monopol helyzetben lévő cégek adóját, ellenben csökkenti a személyi jövedelemadót, a munkát terhelő járulékokat és a legnehezebb helyzetben lévő munkavállalók terheit.
Leszögezte: "nincsen semmilyen áthárítás", sem a bankadót, sem a tranzakciós adót, sem pedig a közműadót nem tudják áthárítani a lakosságra.
A Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban megerősítette, Magyarország nem akar pénzt az IMF-től, csak biztonsági védőhálót "szerettünk volna". Hangsúlyozta: az országnak pénzre nincs szüksége, mert Magyarország finanszírozható. Lassan ezermilliárd forint értékű állampapír van magyar magánszemélyek kezében és az eurókötvények kibocsátása is eléri a 100 millió eurót - mondta Orbán Viktor.
Szerinte ez is azt jelzi, hogy Magyarország pénzügyi oldalról biztos lábakon áll, ráadásul csökken a munkanélküliség és az adósság, a hiányt is sikerül a kívánt szint alatt tartani, illetve a születések száma is nőtt 4 százalékkal. Ezek mind azt mutatják, hogy a kormánynak sikerült megfordítania a "rossz tendenciákat" - értékelte a miniszterelnök.
Orbán Viktor a külföldi leminősítéseket "a múlt hangjainak" tartja. Azt mondta, a következő években ezek nem lesznek komoly hatással a gazdaságra, mert "az előttünk álló évek sikeres gazdaságait nem ezek alapján lehet beazonosítani", hanem a munkanélküliség, az adósság, vagy az államháztartási hiány számai alapján, amelyekben Magyarország jól áll.
Az önkormányzatok adósságátvállalásával kapcsolatban leszögezte: annak költségeit a magyar gazdaság, a magyar emberek megtermelték, vagyis nem újabb hitelből váltja ki a településeket a kormány. Elmondta, a devizahitelesek és az önkormányzatok után jövőre eladósodott magyar vállalkozások kimentésére összpontosít majd a kormány.
A miniszterelnök felhívta az emberek figyelmét, hogy "mindenki, aki csak tud, lépjen be az árfolyamgátba, mert a forint árfolyama a többi európai valutához hasonlóan bizonytalan lesz a következő években".
Az Európai Unió következő hétéves költségvetésével kapcsolatban úgy fogalmazott: "pánikra, kétségbeesésre" nincs semmi ok, lesz megállapodás. Hozzátette: a magyar kormány azt az elvet képviseli a tárgyalásokon, hogy az új költségvetés "a gyengébben fejlett, kommunizmussal megvert, az elmúlt 40-50 évben a történelem szélére lökött országokat hozzásegítse ahhoz, hogy felzárkózhassanak a szerencsésebb történelmű, kommunizmus nélkül fejlődött nyugat-európai országokhoz".
MTI