A "Jövőkép: A megújított szabadelvű piacgazdaság Magyarországon" című kiadványt Matolcsy György és Cséfalvay Zoltán szerkesztette, azt mintegy 75 szerző munkájából állították össze. A könyvet szellemi alapvetésnek szánják "a remélhetőleg bekövetkező jobboldali kormányzáshoz", hangzott el a mű bemutatóján.
Neoliberális és államszocialista kaland
Matolcsy felszólalásában kiemelte, hogy a neoliberális közgazdasági elmélet megbukott, és az utóbbi időszak legnagyobb válságába sodorta a világgazdaságot. Ugyanakkor véleménye szerint Magyarországon nem csupán a "neoliberális kaland" árát fizetjük meg. Itt "két árcédula libeg": a második az "államszocialista kalandé", amely különösen súlyossá teszi a krízist, magyarázta.
A Fidesz-kormány egykori gazdasági minisztere ezzel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csak gazdasági válság van, hanem a gazdasági modellek válsága is. Ezért hazánknak fel kell építenie saját belső piacát. "Több állami szabályozásra és állami tulajdonra van szükség" - fűzte hozzá. A szakember négy lényegi építőelemet emelt ki, ami a megújuláshoz elengedhetetlen: a magyar értékrendet, az államot, a regionalizációt és az erkölcsöt.
Matolcsy szerint a magyar nép individualista, amire lehet építkezni. Szerinte ez megalapozhatja a vállalkozások forradalmát, amelyet az állam sok eszközzel elősegíthet.
Orbán: erős állam kell
Szellemi előkészítés nélkül nincs valódi kormányváltás, mi pedig nem a hatalmat akarjuk megszerezni, hanem új korszakot akarunk nyitni – mondta el az eseményen Orbán Viktor. A Fidesz elnöke hozzátette: jelenleg egy kivéreztetett országban élünk, amit a szocialisták elrontottak és tönkretettek, valakinek azonban mindezt rendbe kell hoznia. Mint fogalmazott, Magyarországon - kétszer négy esztendőt leszámítva - 60 éve baloldali kormányzás zajlik, és az eredmények azt mutatják, hogy a baloldali gazdaságpolitika történelmi léptékben vallott kudarcot.
Hangsúlyozta: végre egy olyan könyv született, amely nem a válságról, hanem a jövőről szól. Véleménye szerint ugyanis nem válságkezelésre, hanem teljes megújulásra van szükség. Mindehhez pedig - folytatta - erős államra, az eddigi gazdaságpolitika feladására, a munka tiszteletére, erős közbiztonságra és politikai felelősségvállalásra van szükség.
Az élethez és a megújuláshoz mindenekelőtt erő kell - érvelt Orbán Viktor, rámutatva: erős kormányt kizárólag általános választás után, a társadalom támogatásával lehet felállítani, a mostani kormányon pedig túl kell lépni.
Érvelése szerint az erős állam képes a piaci és társadalmi egyensúlyt biztosítani, megvédeni a polgárokat és a szabadságot. Ez kis apparátust jelent, mert csak a gyenge államnak van szüksége nagy apparátusra. Az állam ereje a társadalmi felhatalmazottságból és a stratégiai állami vagyonból ered. A pénzügyi egyensúlyt csak gazdasági növekedésből lehet fönntartani, hitelből nem. Vissza kell állítani a munka becsületét, a gazdasági növekedés ugyanis fizikai és szellemi erőfeszítés - ma viszont azokat istenítik, akik spekulációval gyorsan sok pénzt csinálnak, fejtegette.
A volt miniszterelnök beszélt arról is, hogy olyan törvényeket kell hozni, amelyek után egy felelős politikus nem mehet vissza az üzleti életbe, ha hivatali ideje alatt bűnöket követett el.
Mekkmester, Paprikajancsi
Orbán úgy véli, hogy a most közzétett számok sem igazak - az államadósság például sokkal magasabb, mint ahogy azt a kormány állítja, és a gazdaság is sokkal rosszabb állapotban van a feltételezettnél.
A jelenlegi kormányválsággal kapcsolatban megjegyezte: a "válságkezelő Mekkmester" szerepére keresnek a szocialisták színészt, de komoly, felelős ember ebben a komédiában nem vesz részt, "Paprikajancsi" szerepet nem vállal. Egyúttal helyes döntésnek nevezte, hogy Surányi György elutasította a miniszterelnök-jelöltséget.
Orbán Viktor felszólalása lényegében politikai kortesbeszéd volt, amelyen érezni lehetett, hogy a Fidesz előrehozott választásokra számít.
VMI
Menedzsment Fórum