Orbán Viktor a rádióinterjúban megismételte, hogy a 2014-2018-as kormányzati ciklusban a kabinet fő célja a bérből és fizetésből élő családok anyagi biztonságának megerősítése. A 2015-ös költségvetés is ehhez próbál segítséget nyújtani - jelezte, kiemelve, hogy a nyugdíjak értékét is megőrzi a kormány.
A szerinte "társadalmi deficittel" is rendelkező oktatási rendszerről azt mondta, idén, a következő hónapokban megkezdődhet - és viszonylag gyorsan le is zárható majd - a vita a 21. századi modern Magyarországhoz méltó, új oktatási rendszer ügyében. Ennek több része már létrejött, példaként említette a pedagóguséletpálya-modellt.
Az egészségügyről szólva Orbán Viktor 2015 egyik kiemelt feladatának a háziorvosok anyagi elismerésének megfelelő szintre emelését nevezte.
Arról is beszélt az egészséges életmódot érintve, hogy a kormány sportparkok, "népparkszerű" helyek kialakítását tervezi.
Kérdésre azt mondta, a kormányzati munka nem indult "döccenőkkel", normális rendben halad, folytatódik. Az igaz, hogy "a politikai életben élesebb a tónus" - folytatta -, de ezt az ellenzék sajátos állapota magyarázza, a baloldal ugyanis évek óta "vajúdik", hogy megszülessen a modern magyarországi baloldal.
Az új autópályadíj-rendszerről Orbán Viktor arról beszélt, hogy jelenleg a próbaüzem zajlik, "amit most hallunk, az a próbaüzem gépházzaja". Ez egy "nyílt szakasz", ezért a kormányfő arra kért mindenkit, hogy "most szólaljon fel (...), most tiltakozzon" a megyei e-matricák ügyében, mert ez az időszak január harmadik hetében lezárul. A kabinet azután tekinti át a próbaüzem tapasztalatait, levonja az "értelmes" következtetéseket, és beépíti őket. Februárban a rendszer már végleges formájában működhet - tette hozzá.
A miniszterelnök jónak nevezte a megyei e-matricák rendszerét, szerinte mindenki támogatja, de azzal egyetértett, hogy ha például valaki egy másik megye területén hajt le a sztrádáról, mert ott van az első lehajtó, akkor ne kelljen két megyei e-matricát megvásárolnia.
"A kormány a józan ész talaján áll, mi az emberek életébe nem akarunk beleavatkozni" - fogalmazott, jelezve ugyanakkor: azt az elvet nem áll módjukban felülvizsgálni, hogy közelíteni kell ahhoz az állapothoz, amikor azok fizetnek egy szolgáltatásért, akik igénybe veszik.
Orbán Viktor logikusnak nevezte a rendszert, de azt elismerte, hogy "minden ilyen dolog, ami az emberek mindennapi életét érinti, és a szokásait, ha kicsit is, de megváltoztatja - ha pár forint erejéig, akkor is -, ez mindig kiadás, többletteher, és bosszantja az embereket. De ezen túl kell jutni, és mikor jussunk túl ezen, ha nem a kormányzásunk, a mostani ciklusnak az első félévében".
MTI