3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azok után, hogy az Európai Bizottság már korábban három százalék feletti deficitet prognosztizált, most egy újabb nemzetközi szervezet vonta kétségbe a magyar kormány terveit. Ha a külföldi véleményeket vesszük alapul, akkor tehát jövőre sem kerülünk ki az uniós túlzott deficit eljárás alól. Mfor.hu-háttér.

A közelmúltban az Európai Bizottság 3,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt jósolt 2012-re hazánknak, ezzel egyezik az OECD véleménye is, akik szerdán közölték legfrissebb elemzésüket. Abban mindkét szervezet egyetért a kormánnyal, hogy az idei évben többlet lesz a büdzsében a nyugdíjpénztári vagyon elszámolása miatt.

Nem kerülhetünk le a szégyenpadról

Az idei 2,6 százalékos többlet után 2012-ben 3,3 százalékos deficit lesz a magyar költségvetésben - derül ki az OECD legfrissebb elemzéséből. Mindez egybevág az Európai Bizottság nemrég közölt számaival. Ha azt vesszük figyelembe, hogy 2006-ban még 9 százalék felett volt a hiány, akkor a 3,3 százalék is szép előrehaladásnak felel meg. Az viszont egyáltalán nem mindegy, sikerül-e végre lekerülnünk az uniós szégyenpadról.

Hazánk ugyanis 2004-es belépése óta egyszer sem tudta teljesíteni azt a maastrichti kritériumot, hogy 3 százalék alatt legyen a deficit, és ezek szerint most sem tudunk majd tartósan a lélektani határ alá menni, ha hiszünk a külföldi véleményeknek. Eközben a kormány továbbra is biztosra veszi, hogy jövőre sikerül 3 százalék alá menni, azonban a fentiek miatt lehet, hogy ehhez még további intézkedések kellenek.

A kormány és a külföld közti véleménykülönbség főleg abból adódhat, hogy kockázatokat látnak a Széll Kálmán Terv megvalósítását illetően, ezt szinte minden nemzetközi elemző hangsúlyozta az elmúlt hónapokban. Könnyen lehet, hogy miközben a kormány a reformcsomag teljes megvalósulásával számol, a realitás az, hogy az intézkedések egy része lemorzsolódik majd a társadalmi elégedetlenség miatt.

Egy lépés a jó irányba, de vannak még teendők

Emellett a kormány növekedési előrejelzéseiben is sok bizonytalanság volt, hiszen az idei 3 százalékos GDP-bővülés után középtávon 4-6 százalékos száguldással számoltak. A szakemberek egy része szerint viszont már az idei növekedés is közelebb lesz a 2 százalékhoz, mint a 3-hoz, és ennél jelentősen nagyobb bővülés a következő években sem várható.

Az OECD szerdán megjelent elemzése 2011-re 2,7 százalékos, 2012-re pedig 3,1 százalékos növekedést prognosztizál. A szervezet szakemberei szerint továbbra is elsősorban az export hajtja majd a gazdaságot a belső fogyasztás fokozatos talpra állásával, azonban a megszorító intézkedések visszafogják a bővülést.

Az inflációt illetően az OECD-nél az idei évre 4 százalékos pénzromlási ütemmel, jövőre pedig 3,3 százalékossal számolnak. Ennél siralmasabb a munkaerőpiac helyzetére vonatkozó előrejelzés: a tavalyi 11,2 százalék után az idén 11,5 százalékos lesz a munkanélküliség, ami jövőre is csak 11 százalékra mérséklődik majd.

"A magyar kormány által bejelentett Széll Kálmán Terv egy lépés a megfelelő irányba" - emelik ki az OECD szakértői. Szerintük azonban még további lépésekre van szükség, a következő fontos feladat a fontos strukturális intézkedések meghozatala, melyekkel csökkenthetők az állam kiadásai és visszaállítható a piaci bizalom. A nemzetközi szervezet szerint a reformcsomag legnagyobb kockázata az, hogy a kormány nem tudja esetleg véghezvinni a bejelentett intézkedéseket.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!