Az év első hónapja arról szólt, hogy az év végén lecsökkentett tartalékokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) minden lehetőséget megragadva igyekszik újraépíteni. Ennek egyik megoldása ezúttal nemcsak a terveknél nagyobb forrásbevonás, hanem a legutóbb 2013 év elején tartott 6 hetes kincstárjegy-aukciók rendszeresítése volt.
Az általunk összesített adatok alapból az derül ki, hogy a januári fokozott forrásbevonással februárban sem állt le az adósságkezelő, sőt. Az első havi aukciós értékesítést még közel 60 milliárd forinttal túlszárnyalta. A tervek szerint a rövid és a hosszú futamidejű állampapírokból összesen 667 milliárdnyit adott volna el az ÁKK, ami az elmúlt két év legmagasabbja. Erre aztán több mint két és félszeres túljegyzés érkezett, vagyis a vevők 1752 milliárd forint értékben vásároltak volna a magyar papírokból. Annak ellenére, hogy a feltörekvő piacokkal szemben negatív hangulat alakult ki (hazánkat is ide sorolják, éppen ezért is gyengült újabb kétéves mélypontjára a forint az euróval szemben), valamint az amúgy is alacsony alapkamatot tovább csökkentették Matolcsyék, mely szintén nem nyerte el a piacok tetszését. (A kamatdöntést követő napokban veszített erejéből a forint a leginkább.)
A nagyfokú érdeklődés mindenesetre hozzájárult ahhoz, hogy az ÁKK folytassa a "tartalékoló magatartását" és 838 milliárd értékben adjon el állampapírokat az aukciókon. Ez a tervet 171 milliárd forinttal haladja meg.
Ha futamidők szerint nézzük az aukciók összesített eredményeit, akkor elmondhatjuk: az adósságkezelő nem változtatott a januári trenden. Vagyis főként a rövid futamidejű papírok - tehát 6 hetes és 3 hónapos kincstárjegyek - esetén történt a legnagyobb összegű többletértékesítés. Februárban a 6 hetesekből 45, a 3 hónaposokból pedig kereken 100 milliárddal adott el többet a terveknél.
Ami az érdeklődést illeti, az állampapírok jegyzéséből ítélve a leginkább a 3 éves kötvények és a 3 hónapos kincstárjegyek iránt kiemelt a vételi szándék. Mindkettő esetében eléri a háromszoros túljegyzést a benyújtott ajánlatok értéke februárban.
A hozamokat tekintve egyedül a 12 hónapos kincstárjegyek esetében történt a második hónapban aukciós hozamcsökkenés. A többi esetben akár igen jelentős emelkedések is mutatkoztak, így például a 3 éves kötvényeinket 101 bázisponttal drágábban tudtuk eladni február végén, mint tettük azt egy hónappal ezelőtt. Az ötéves kötvények 86, a 10 évesek pedig 49 bázisponttal magasabb hozam mellett keltek el a hó végén.
Másféléves mélyponton a külföldiek állománya
A február 26-i állapot szerint a külföldiek birtokában 4626 milliárd forint értékben voltak magyar állampapírok, ami a január végi állapothoz képest 270 milliárddal kevesebb (csak az idei évben egyébként 366 milliárdos csökkenés történt). Sőt, ez a szint 1,5 éves mélypontnak felel meg, hiszen legutöbb ennél kevesebb állampapír 2012 augusztusában volt külföldi befektetők tulajdonában.
Azt tudni kell, hogy február közepén lejárt egy nagyobb összegű forintban kibocsátott államkötvényünk, ami minden bizonnyal jelentősebb mértékben apasztotta ezt az állományt. Mivel azonban hasonló változások máskor is előfordulnak, egy ilyen tartósabb állománycsökkenés már némi "elfordulást" is jelezhet. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a válság óta nem volt olyan mértékű pénzkivonás a magyar állampapírokból, mint ami most történt három hét alatt.
mfor.hu