4p

A munkaképes lakosság fogyása az évszázad közepére kritikus munkaerőhiányhoz vezethet Európában: 2050-re kontinensünk lesz a legöregebb régió, a GDP 15 százalékát fogja kitenni a nyugdíj, áll a Randstad Flexibility@Work 2015 elemzésében.

A munkaképes lakosság fogyása 2050-ig nagyon súlyos munkaerőhiányhoz vezethet. Az elemzés szerint 2030-ra már a világ 27 országa, köztük Magyarország is öreg társadalommá válik, minden ötödik lakos be fogja tölteni a 65. életévét, míg 2050-re már világszinten is a lakosság 18 százaléka, azaz minden hatodik ember tartozik majd ebbe a korosztályba, áll a Randstad Flexibility@Work 2015 tanulmánya szerint. Ez azt jelenti, hogy az évszázad közepére 2010-hez képest megduplázódik az idősek népességen belüli aránya, miközben 2015 és 2030 között a munkaképes korosztály növekedési üteme a megelőző 15 évhez képest felére esik vissza. Így 2030-ra az Európai Unióban mindössze 2,6 munkaképes korúra hárul majd egy idős ember eltartása, az évszázad közepére pedig Európa lesz a legöregebb régió, és a nyugdíj a GDP 15 százalékát fogja kitenni.

"Már most érezhető a társadalom elöregedésének negatív munkaerő-piaci hatása – erre ráerősítenek a migrációs egyenleg felborulása, valamint a szakképzés ellentmondásai is –, 2050-re azonban sokkal súlyosabb problémát fog jelenteni. Érdemes felkészíteni a változásokra a munkaerőpiacot olyan intézkedésekkel, melyek hosszú távon megoldást jelenthetnek a nehézségekre – mutatott rá Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. – A magyar versenyképesség megőrzése érdekében rövid távon is szükség van például a környező országokhoz képesti bérolló összébb zárására."

A Flexibility@Work 2015 megállapításai szerint középtávon a migráció akadálymentesítése, a szabad munkaerő-áramlás, valamint a foglalkoztatási mutatók javítása, a részvételi arány növelése – így az idősek, nők és friss diplomások bevonása – segíthetik az egyensúly helyreállítását, hosszú távon ugyanakkor szükség van a termelékenység és a munka hatékonyságának növelésére.


Minden ötödik ember rugalmas foglalkoztatásban dolgozik

A rugalmas foglalkoztatási formák jelenthetik az egyik megoldást a kialakuló munkaerőhiánnyal szemben azáltal, hogy növelik a cégek hatékonyságát: a vállalatok gyorsan tudnak alkalmazkodni a piaci változásokhoz, emellett lehetőségük nyílik arra, hogy véglegesítés előtt felmérjék a munkaerő képességeit, így hosszú távon a legrátermettebb munkatársakat alkalmazzák.

"Rugalmas foglalkoztatási forma minden olyan munkaviszony, amelyet nem hagyományos, határozatlan idejű szerződés szabályoz, így ide tartozik például a határozott idejű szerződés, az önfoglalkoztatás vagy a munkaerő-kölcsönzés” – magyarázta Baja Sándor. Európa legtöbb országában a munkavállalók mintegy 20-30 százaléka dolgozik rugalmas foglalkoztatásban, a legelterjedtebb a mediterrán országokban, Hollandiában és Lengyelországban. Ugyanakkor, amíg Hollandiában és Németországban az atipikus foglalkoztatás minden típusa növekedést mutat a stabil gazdaságnak, valamint az intézményi háttérnek köszönhetően, addig Kelet-Európában és a mediterrán térségben visszaesés figyelhető meg.

Rugalmas szabályozás segítheti az atipikus foglalkoztatás terjedését

A határozott idejű szerződés a fiatalok munkaerőpiacra való bekapcsolódását is segíti: a diákok a tanulmányaik mellett ugyanis nem tudnak állandó állást vállalni, tapasztalatszerzésre ugyanakkor kiváló lehetőséget jelent egy átmeneti pozíció. „Az Európai Unió országaiban átlagosan 17 hónapra szól egy ilyen megbízás, ugyanakkor a szerződések 70 százaléka az 1 éves időtartamot sem éri el” – jegyezte meg Baja Sándor.

A munkaerő-kölcsönzés a munkanélküliségi spirálból való kikerülésben játszik fontos szerepet: a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek ugyanis sok országban képzésben is részesítik a munkavállalókat, akik így a szerződésük lejárta után is könnyebben el tudnak helyezkedni. Jellemzően a piac egyik igen jól szabályozott szegmensét adják, és minőségi munkalehetőséget jelentenek. Európában folyamatosan nő a kölcsönzött munkaerő száma: 2012-ről 2013-ra 7,9 millióról 8,7 millió főre emelkedett.

"A rugalmas szabályozás segítheti az atipikus foglalkoztatási formák terjedését, így a feketegazdaság visszaszorítását. Kimutatták ugyanis, hogy minél szigorúbb a munkaerő-kölcsönzés szabályozása, annál népszerűbbek más foglalkoztatási formák, köztük a be nem jelentett munka" - emelte ki Baja Sándor a Randstad Flexibility@Work 2015 tanulmányának egy fontos megállapítását.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!