Milliós tandíjaktól tartanak
Elfogadhatatlannak tartják, hogy az oktatók kikerüljenek a közalkalmazotti körből, s fizetésüket a hallgatók tandíjából finanszírozzák. Ez ugyanis milliós tandíjak bevezetését jelentené, s erre Magyarországon nincs fizetőképes kereslet. Azt ugyanakkor támogatják, hogy az oktatók munkáját a hallgatók ítéljék meg - tette hozzá.
Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke kijelentette: van jövő anélkül, hogy mindent eladnánk. Szerinte Bokros Lajos azzal is kezdhette volna a vitairatot, hogy "Amerikából jöttem". A dokumentumban ugyanis nem tesz mást, mint az amerikai magánintézmények struktúráját hasonlítja a magyar állami intézményekhez.
Sok a rászoruló diák
A dokumentum szociális alapon a diákok 15-20 százalékát mentesítené a tandíj alól, ami szerinte azért sem elfogadható, mert vannak olyan képzési formák, amelyekben ennél jóval több a rászoruló diák. A pályakövetés rendszerét pedig már tartalmazza a felsőoktatási törvény.
A Bokros Lajos által vázolt intézményfinanszírozási javaslatot, amely ötéves szerződést kötne az intézményekkel, az "önkényuralom és szocializmus" jelzőkkel illette a HÖOK elnöke.
A két szervezet közös állásfoglalása szerint a koncepció hátterében olyan emberek állnak, akik magukat megfelelő felsőoktatási referenciákkal rendelkező szakembereknek tartják. "Nem lehetünk kiszolgáltatottjai az önmagukat kompetensnek minősítő felsőoktatási menedzsereknek" - zárta nyilatkozatát a két szervezet.
Mondjon véleményt Ön is!
Mint ismert, a korábbi pénzügyminiszter szerkesztésében múlt héten látott napvilágot az a dokumentum, amely a magyar felsőoktatás helyzetére és a reform szükségére kívánja felhívni a figyelmet. Miután a sajtóban megjelent írás a vitaanyag címkét viselte, az mfor.hu is megfogalmazta - Bokros Lajosék legfontosabb állításainak összefoglalója mellett - saját kérdéseit és kételyeit, valamint arra kéri az olvasókat: tegyék ezt meg ugyanitt Önök is!
MTI/Menedzsment Fórum
Össztűz alá vették Bokrost
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) egyaránt visszautasítja azokat a közelmúltban napvilágot látott elképzeléseket, amelyek a felsőoktatás gyökeres átalakítását és többek között a felsőoktatási intézmények magánosítását tűzik ki célul.