3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) egyaránt visszautasítja azokat a közelmúltban napvilágot látott elképzeléseket, amelyek a felsőoktatás gyökeres átalakítását és többek között a felsőoktatási intézmények magánosítását tűzik ki célul.

Kis Papp László, az FDSZ elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: tiltakoznak a Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár és Bokros Lajos, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke által a közelmúltban megfogalmazott célkitűzések ellen, amelyek egyértelműen privatizációs szándékot jelenítenek meg.

Milliós tandíjaktól tartanak

Elfogadhatatlannak tartják, hogy az oktatók kikerüljenek a közalkalmazotti körből, s fizetésüket a hallgatók tandíjából finanszírozzák. Ez ugyanis milliós tandíjak bevezetését jelentené, s erre Magyarországon nincs fizetőképes kereslet. Azt ugyanakkor támogatják, hogy az oktatók munkáját a hallgatók ítéljék meg - tette hozzá.

Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke kijelentette: van jövő anélkül, hogy mindent eladnánk. Szerinte Bokros Lajos azzal is kezdhette volna a vitairatot, hogy "Amerikából jöttem". A dokumentumban ugyanis nem tesz mást, mint az amerikai magánintézmények struktúráját hasonlítja a magyar állami intézményekhez.

Úgy véli, az anyag számos tárgyi tévedést tartalmaz. Példaként említette, hogy Bokros Lajos úgy ír a felsőoktatásról, mintha nem is lenne tandíj. Minden alapot nélkülöz az a számítási módszer is, javasol a tandíjmentesek körére - tette hozzá a HÖOK elnöke.

Sok a rászoruló diák

A dokumentum szociális alapon a diákok 15-20 százalékát mentesítené a tandíj alól, ami szerinte azért sem elfogadható, mert vannak olyan képzési formák, amelyekben ennél jóval több a rászoruló diák. A pályakövetés rendszerét pedig már tartalmazza a felsőoktatási törvény.

A Bokros Lajos által vázolt intézményfinanszírozási javaslatot, amely ötéves szerződést kötne az intézményekkel, az "önkényuralom és szocializmus" jelzőkkel illette a HÖOK elnöke.

A két szervezet közös állásfoglalása szerint a koncepció hátterében olyan emberek állnak, akik magukat megfelelő felsőoktatási referenciákkal rendelkező szakembereknek tartják. "Nem lehetünk kiszolgáltatottjai az önmagukat kompetensnek minősítő felsőoktatási menedzsereknek" - zárta nyilatkozatát a két szervezet.

Mondjon véleményt Ön is!

Mint ismert, a korábbi pénzügyminiszter szerkesztésében múlt héten látott napvilágot az a dokumentum, amely a magyar felsőoktatás helyzetére és a reform szükségére kívánja felhívni a figyelmet. Miután a sajtóban megjelent írás a vitaanyag címkét viselte, az mfor.hu is megfogalmazta - Bokros Lajosék legfontosabb állításainak összefoglalója mellett - saját kérdéseit és kételyeit, valamint arra kéri az olvasókat: tegyék ezt meg ugyanitt Önök is!

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!