Egyszerűbb adórendszer kellene
- Mindenképp szükség volna az adórendszer egyszerűsítésére és a kedvezmények körének szűkítésére, hiszen utóbbiak kiskapukat is teremtenek. Az eltérő státuszú adózok megkülönböztetése mindig új és új adókikerülései lehetőségeket kelt életre. Az egyszerűsítés feltétlenül segítené a feketegazdaság visszaszorulását, illetve egy hatékonyabb adórendszer létrejöttét.
- A Gyurcsány-féle elképzelésekben a kisvállalkozások kiemelt szerepet kaptak. Egyetért az ilyen cégek terheinek csökkentésével?- Azzal maximálisan egyet lehet érteni, hogy mikro- és kisvállalkozások kapjanak adókedvezményeket, jóllehet a miniszterelnök felvetéseit esetleg még tovább lehet fejleszteni. Hasonló kedvezmények egyébként már vannak a társasági adózásban, és alapvetően ott is a helyük, ezért legfeljebb azok bővítésén lehet érdemes gondolkodni.
A foglalkoztatással kapcsolatos közterhek körében különbséget tenni kisebb és nagyobb munkáltatók között azonban már direkt megkülönböztetés a nagyobb munkáltatók hátrányára, akiknek ugyanolyan munkakörbe ugyanolyan nettó fizetésért sokkal többe kerülhet ugyanazon személyt felvenni. Ez már csak azért is visszafelé sülhet el, hiszen épp a nagyobb cégek azok, amelyek munkáltatói adófizetési kötelezettségeiket nagyobb megbízhatósággal teljesítik, és ezen vállalatokat hátrányos helyzetbe hozni nem feltétlenül lenne szerencsés.
- Az áttelepült cégek száma a szigorítások idején nagyon megugrott, de feltételezem, hogy ez egyszeri hullám volt, hiszen most már nem változik tovább negatív irányba az adórendszer. A kialakult struktúra azonban addig nem fog megváltozni, amíg nem csökkentjük hátrányunkat a versenytársakhoz képest.
Mondok egy leegyszerűsített példát: Szlovákia a GDP harminc százalékát vonja el adókon keresztül, míg nálunk ez az arány majdnem negyven százalék. Ezt a jelenséget nagyon nehéz megváltoztatni, és nagyon nehéz Szlovákiával versenyezni, amíg az elvonások és az újraelosztás mértékében nem tudunk érdemi változást elérni.
Varga M István
Menedzsment Fórum