A pénzügyminiszter úgy vélekedett: a jogszabályi kereteket az elmúlt időszakban sok kritika és szakértői észrevétel érte, az adóhatóság ugyanakkor jelentős fejlődést ért el az elmúlt időszakban, munkája komoly eredményeket tükröz. A miniszter elmondta: az állami bevételek beszedését alapvetően az APEH keretein belül szeretnék megoldani, mert ez a leghatékonyabb. Ezért szeretnék, ha jövőre az iparűzési adó beszedését az állami adóhatóság venné át. Ez a vállalkozók számára is egyszerűsítést jelent - egy bevallást kell egy helyre beadniuk -, a teljes rendszert tekintve pedig megtakarítást eredményez - tette hozzá.
Oszkó Péter szerint a vagyonadó beszedéséhez is az APEH rendelkezik a legjobb felkészültséggel és háttérrel. Az adóhatóság illetékbeszedés terén elért eredményei azt mutatják, hogy egy hasonló rendszerben működtetett vagyonadót is sikeresen tud majd érvényesíteni - mondta.
Az adóhatóság számára újszerű feladatot jelent majd az adóparadicsomokba kivitt jövedelmek utáni állami bevétel feltárása és beszedése is, Oszkó Péter szerint az ellenőrzési technikák fejlesztése terén ez lesz a legérdekesebb feladat. E téren számítanak bizonyos arányú önkéntes jogkövetésre is - mondta. A felkészülésre legalább félév áll rendelkezésre. A plusz feladatokhoz szükséges erőforrásokat biztosítani fogják - ígérte a miniszter. Hozzátette: az adójogszabályok elfogadása után kész akár hetente ellátogatni az APEH-ba, hogy megbeszéljék az új törvényi szabályozással kapcsolatos mindennapi feladatokat.
Szikora János, az APEH elnöke az értekezleten elmondta: az ellenőrzések száma a tavalyi első öt havi 120 ezerről idén május végéig 126 ezerre emelkedett, a jogerősen megállapított adókülönbözet pedig 134 milliárdról 169 milliárd forintra. A megállapítások összege folyamatosan nő, míg 2004-ben még 188 milliárd forint, tavaly már 468 milliárd forintot tett ki - mondta Szikora János. Hozzátette: a növekedés nem az adózási fegyelem romlásából fakad, hanem a kiválasztási rendszer fejlődésének köszönhető.
Nőtt az illetékbeszedés hatékonysága is: az idén eddig 499 ezer illetékkiszabásra került sor, ami 210 ezerrel haladja meg a tavalyi év hasonló időszakáét, a kiszabott illeték összege pedig 5 milliárd forinttal nőtt. Az APEH tavaly május végéig 460 milliárd, az idén 988 milliárd forint beszedésére indított végrehajtási eljárást.
A vállalkozások fizetési nehézségei a válság miatt növekedtek - mondta Szikora János -, az APEH ezért arra törekszik, hogy méltányosan járjon el azokkal a vállalkozásokkal, magánszemélyekkel szemben, akik a válság miatt nehéz helyzetbe kerültek. Így hosszabb időre engedélyez fizetési halasztást, részletfizetést. "Az a célunk, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyeknél még van remény az életben maradásra, törvényes eszközökkel segítsük" - mondta az APEH elnöke.
Az adóparadicsomok elleni küzdelemben az APEH együttműködik a nemzetközi hatósággal; a múlt heti OECD fórum egyik fő témája is ez volt, amelyen a résztvevők közös nyilatkozatot fogadtak el - emlékeztetett az APEH elnöke.