Varga Mihály, a Fidesz alelnöke azt követően beszélt a hiányról, hogy az ellenzéki párt által létrehozott gazdasági tényfeltáró bizottság találkozott azzal a 29 közgazdásszal, akik tavaly november végén élesen bírálták a 2010-es büdzsét.
Oszkó Péter csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Fidesz által említett áprilisi szám téves, és a 29 közgazdász ismét "rosszul számolt", mint ahogyan akkor is, amikor 2010-re 2-4 százalékos gazdasági visszaesést jelzett előre. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: áprilisra egy viszonylag csekély, az első négy hónapra pedig az egész évi 75 százalékánál valamivel több hiányt prognosztizál a Pénzügyminisztérium.
Oszkó Péter elmondta, hogy a magyar költségvetés sajátos szerkezete miatt a kiadások sokszor előbb jelentkeznek mint a bevételek, például a társasági adó, vagy a helyi iparűzési adó. Emlékeztetett, hogy 2009-ben is 62 százalékos első negyedéves hiánnyal sikerült tartani az éves hiányt.
Az idén is több olyan tétel volt az első negyedévben, amely kifejezetten az év elején terhelte a költségvetést. Példaként említette a kórházaknak felajánlott 40 milliárd forintos előfinanszírozást, a MÁV támogatását, valamint a közszféra bérkiegészítésének előre hozását.
A következő kormánytól függ, hogy milyen szigorral akar gazdálkodni és mekkora hiányt akar tartani - reagált Oszkó Péter arra, hogy a Fidesz szerint az idénre tervezett 3,8 százalékos hiány akár meg is duplázódhat. Hozzáfűzte: 2009-hez hasonlóan idén is "vannak tized százalékos feszültségek a hiánycélban", ám tavaly fegyelmezett gazdálkodással ezt kontrollálni lehetett.
Oszkó Péter szerint az a kérdés, hogy a választások után felálló kormány ugyanilyen fegyelmezett gazdálkodással tartani akarja-e a hiánycélt, vagy esetleges további reformlépésekhez igazítja a költségvetési hiánypályát, vagy "pusztán engedékenységből" hagyja, hogy magasabb legyen a költségvetési hiány. Ez utóbbi hatalmas hiba lenne - tette hozzá.
Varga Mihály csütörtökön azt mondta, hogy a nyilvánosságnak kevés olyan információja van, amely a gazdaság valós állapotára vonatkozik, ezért döntött úgy a Fidesz, hogy fel kell tárni a gazdaság valós helyzetét. Erre Oszkó Péter úgy reagált: várja a tényfeltáró bizottság konkrét számokra vonatkozó kérdéseit. Hangsúlyozta: a továbbiakban is fontos feladatának tekinti, hogy minden elérhető számot és kalkulációt nyilvánosságra hozzanak.
A forint erősödéséről azt mondta: az leginkább világpiaci folyamatokkal, valamint azzal magyarázható, hogy a magyar költségvetés "stabil pályát jár be".
MTI