Strauss-Kahn felhívta az IMF és a Világbank kétnapos őszi közgyűlésére 187 országból összegyűlt kormányzati gazdasági vezetők figyelmét, hogy a világgazdaság még mindig azzal küszködik, hogy kiemelkedjen a második világháború befejezése óta bekövetkezett legsúlyosabb válságából, és hogy a jövő még mindig "nagyon bizonytalan."
Megismételte azt a csütörtökön elhangzott megállapítását, hogy a növekedés visszatért, de az még mindig törékeny és egyenetlen. A vezérigazgató különösen veszélyesnek ítélte azt a lehetőséget, hogy megszűnik az országok közötti együttműködés és hogy árfolyamháború robban ki közöttük.
Az Obama-kormányzat az elmúlt napokban megpróbált fokozott nyomást gyakorolni Kínára annak érdekében, hogy az emelje a renminbi árfolyamát a dollárral szemben. A közelmúltban több ország, egyebek között Japán, Brazília és Dél-Korea hozott a valutáját gyöngítő intézkedéseket az export fellendítése érdekében.
Strauss-Kahn szerint súlyos hiba volna, ha az országok az árfolyamok leszorításával ösztönöznék a kivitelt. Mint mondta, az együttműködés hiánya akadályozza a világgazdaság talpra állását és a munkakelyteremtést. Rámutatott, hogy 2007, vagyis a recesszió kezdet óta 30 millió állás szűnt meg a világon.
A közgyűlésen Magyarországot IMF és világbanki kormányzói minőségében Matolcsy György képviseli. A magyar delegáció tagja Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke is.
Magyarország nem vizsgálja új megállapodás lehetőségét az IMF-fel, közölte pénteken Budapesten a nemzetgazdasági minisztérium sajtóirodája. Az IMF sajtószolgálata Washingtonban az MTI-nek a kétoldalú megbeszélésekkel kapcsolatban jelezte, hogy a valutaalap küldöttsége a jövő héten tárgyal majd Budapesten, s addig nincsen közölnivalója.
MTI