Ezrével özönlenek a bejelentések
A magyarországi biztosítókhoz az elmúlt hetekben közel 150 ezer bejelentés érkezett, a becslések szerint a teljes károk elérhetik a 30 milliárd forintot – hangzott el a MABISZ keddi sajtótájékoztatóján. A cégek hétfő délig 18,3 milliárd forintot fizettek ki, illetve helyeztek tartalékba.
„Sajnos a bejelentések száma és a kárösszeg is folyamatosan emelkedik, így a teljes kárösszeg akár a 30 milliárd forintot is elérheti, és még csak most kezdődik a nyári viharszezon” – teszi hozzá Szabó Zoltán, a MABISZ Lakásbizottságának elnöke.
Az AEGON Magyarország biztosítóhoz május közepétől a hét elejéig mintegy húszezer bejelentés érkezett, a becsült károk mértéke pedig már meghaladja a 2,6 milliárd forintot – olvasható a cég közleményében. A károk 80 százalékát már rendezte a piacvezető biztosító, a munka pedig folyamatos.
Az AEGON a megnövekedett igényekhez igazítva csoportosítja át kárszakértőit, minél gyorsabban tudja rendezni a károkat. „A munkát gyorsítja, hogy a kollégák speciális, érintőképernyős, hordozható számítógépek segítségével rögzítik az adatokat. Így a kárrendezést, vagyis a banki átutalás már a helyszínről megkezdődhet. Az eddigi tapasztalatok szerint az ügyfelek a szemlét követően a banki átutalási időnek megfelelő átlagosan 4 nap alatt hozzájuthatnak a kártérítéshez” – olvasható a cég közleményében.
Az mfor.hu kérdésére az AEGON-nál elmondták: további bejelentésekre számítanak, hiszen kedd éjjel például Somogy megyében volt egy hatalmas vihar. „Az első napokban jellemzően inkább az életeket és az értékeket mentik az emberek, csak utána keresik meg a biztosítót” – mondta kérdésünkre a cég munkatársa.
„Megbecsülhetetlen a teljes kárösszeg, naponta frissülnek az adatok” – mondta kérdésünkre a Groupama Garancia biztosító munkatársa. A cégnél a bejelentések száma már megközelíti a 35 ezret, az eddigi kárösszeg pedig már 2,5 milliárd forinthoz közelít.
A Groupama a gyorsabb ügyintézés érdekében harminc munkatársat kitelepített a leginkább érintett térségbe, ők reggeltől estig járják a falvakat, hogy felmérjék a károkat. A biztosító a bejelentett károk több mint felét már rendezte, azonban rég volt olyan nap, hogy a bejelentések száma kevesebb lett volna, mint a lezárt ügyek száma.
Mekkora a baj a biztosítóknál?
„A biztosítási alszektor egészében véve stabil működési feltételekkel és pénzügyi helyzettel rendelkezik, magas jövedelmezőségű, és évről-évre számottevő belső tőketöbbletet termel” – állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) idén áprilisban megjelent kockázati jelentése a hazai biztosítási szektorról.
Ugyanakkor a felügyelet arra figyelmeztet, hogy a vezető biztosítók mellett megjelentek a kisebb cégek, melyeket érzékenyen érinthet a gazdasági válság. Éppen ezért néhány esetben látnak kockázatokat a tőkekövetelményt tekintve.
A tőkehelyzetet súlyosbítja, hogy a minimális biztonsági tőke mértékére vonatkozó szabály 2010. januári hatállyal újfent módosult, és az előírt tőke összege jelentősen emelkedett. Ez utóbbi részint az euróban meghatározott követelmény növekedéséből, részint a már említett indexálás hatásából fakad. „Az említett változás önmagában véve a teljes szektor átlagos tőkefeltöltöttségét 7 százalékponttal csökkenti, és egyébként változatlan feltételek mellett négy biztosító esetében tőkehiányt, további négy piaci szereplő esetében pedig ahhoz közeli helyzetet eredményez” – olvasható a PSZÁF jelentésében.
Bankadó: csak hab a tortán
A viharkárok mellett a múlt héten bejelentett bankadó ötlete is nehezíti a biztosítók helyzetét. Orbán Viktor miniszterelnök múlt kedden jelentette be a parlamentben, hogy a tervek szerint megadóztatják a bankokat, biztosítótársaságokat és lízingcégeket. A tervek szerint ebből a forrásból 200 milliárd forintra számít a kormány, azonban azt egyelőre nem tudni, hogy oszlik ez majd meg az egyes szektorok között.
Ha a tervezett 200 milliárdból 20 milliárdnál több jutna a biztosítókra, akkor a szektor nagyobb része ezt nem viselné el károsodás nélkül – mondta Kisbenedek Péter a MABISZ elnöke szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.
A múlt évben 6 biztosító 66 milliárd forintos nyeresége adta ki a szektor nyereségének a 90 százalékát, a maradék 25 biztosító között oszlott meg, így a különadó ez utóbbi csoportba sorolt biztosítókat veszteségbe döntené, és egy részük kivonulna a magyar piacról – vélte az elnök.
A biztosítószövetség elnöke szerint több kis biztosítónak okozhat tőkeproblémákat a bankadó, ezt pedig az árvízkárok csak súlyosbíthatják.
Beke Károly
Menedzsment Fórum