Parragh László csütörtökön Debrecenben, a Hajdú-bihari Napló által készített, a megye gazdálkodóinak teljesítményét elemző TOP 100 kiadvány bemutatóján kifogásolta, hogy Magyarországon az EU-forrásoknak csupán a 13 százalékát fordítják gazdaságélénkítésre. A kamarai vezető szerint hibás volt a kormány konvergenciaprogramja, az EU-források felhasználása és elmaradtak a strukturális reformok, átalakítások.
A Bajnai-kormány ígéreteit sorolva sikeresnek nevezte a költségvetési egyensúly fenntartását, ugyanakkor - mint mondta - nem sikerült a gazdaság dinamizálása. Mindemellett a kamara elnöke szerint dicséret illeti a kormányt az ország iránti bizalom helyreállításáért tett erőfeszítésekért, ma ugyanis jobb az ország megítélése, mint korábban volt.
A kamarai vezető szólt arról is, hogy Magyarországon nagyon magas, átlagosan 12 százalék a vállalkozói hitelkamat, miközben például az ugyancsak nemzeti valutával rendelkező Csehországban ennek a harmada.
Parragh László ostorozta a korrupciót, megemlítve, hogy Magyarország a 39. helyről a 47-re csúszott, s ezzel valahol félúton van Ausztria és Románia között. Külön megemlítette, hogy az állami nagyberuházásoknál 10-20 százalék közötti a korrupciós díj. Végezetül Parragh László kifejtette: 2009 és 2010-ben a piac szűkülése miatt mintegy 1.200 milliárd forinttal csökken a vállalkozások jövedelmezősége.
Nagy Tibor Miklós, az APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatóságának igazgatója a fórumon elmondta: Hajdú-Bihar 100 legjelentősebb vállalkozásának a nettó árbevétele az össz-árbevétel 60,6 százaléka, míg a 191 milliárd forintos nettó adóbefizetésből 20,1 százalékot ez a kör fizeti be.
A nettó árbevétel szerint Hajdú-Bihar három legnagyobb vállalkozása a Tigáz Zrt., a nádudvari Kite Zrt. és a debreceni Teva Gyógyszergyár Zrt. A TOP 100 vállalkozás összesen több mint 38,6 milliárd forintot fizetett be tavaly adóként a központi költségvetésbe.
MTI/Menedzsment Fórum