2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína az egész világra kiterjeszti jüanban történő külkereskedelmének kísérleti programját - jelentette be kedden a kínai központi bank és felsorolta a belföldön jogosultságot kapott térségeket.

A Kína Népi Bank (PBOC) korábban az ASEAN-országokkal, Hongkonggal és Makaóval folytatott kereskedelemben engedélyezte a jüanban történő üzletkötéseket, míg mostantól nincs területi korlátozás. Kína 2009 júliusában indította el a programot Sanghajban és négy kuangtungi (Guangdong) termelői bázison. Most a hazai szereplők közé további 18 tartomány, illetve város kapott engedélyt. Közöttük van Peking, Tiencsin (Tianjin), Belső-Mongólia, Liaoning, Csöcsiang (Zhejiang), Fucsien (Fujian), Santung (Shandong), Hupej (Hubei), Kuanghszi (Guangxi), Hajnan (Hainan), Csungking (Chongqing), Jünnan (Yunnan), Szecsuan, Hejlungcsiang (Heilongjiang), Tibet és Hszincsiang (Xinjiang).

A lépés a központi kormány törekvésének része, ami szerint egyre inkább szeretné csökkenteni függőségét az amerikai dollártól, elhárítani a külföldi devizák árfolyam-hullámzásának kedvezőtlen hatását, miközben növelni kívánja valutájának nemzetközi szerepét. A PBOC adatai szerint 2009 júliusától idén májusig a jüan-tranzakciók értéke 6,5 milliárd dollár volt. A bank honlapján szereplő közlemény arról tanúskodik, hogy a jüanban kötött üzletek száma gyorsan emelkedett, a kísérlet kiterjesztése ezért mindenképpen indokolttá vált.

A jegybank hétvégi bejelentése nyomán - amely a jüan árfolyamrendszerének rugalmassá tételét ígérte - kedden már látványosan erősödött a kínai nemzeti valuta a dollárral szemben, középárfolyamon az emelkedés mértéke 0,43 százalék volt, ami rekord az 5 éve kezdődött árfolyamreform óta. Elemzők szerint az erősebb jüan egyaránt nehéz helyzetbe hozhat exportra és a belföldi piacra termelő kínai vállalatokat, mivel megdrágul az export, az olcsóbbá váló import következtében pedig javul a külföldi cégek, termékek versenyhelyzete a kínai piacon. Mindez azt is jelenti, hogy a piac kikényszeríti a kínai cégek hatékonyságának növelését.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!