2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína az egész világra kiterjeszti jüanban történő külkereskedelmének kísérleti programját - jelentette be kedden a kínai központi bank és felsorolta a belföldön jogosultságot kapott térségeket.

A Kína Népi Bank (PBOC) korábban az ASEAN-országokkal, Hongkonggal és Makaóval folytatott kereskedelemben engedélyezte a jüanban történő üzletkötéseket, míg mostantól nincs területi korlátozás. Kína 2009 júliusában indította el a programot Sanghajban és négy kuangtungi (Guangdong) termelői bázison. Most a hazai szereplők közé további 18 tartomány, illetve város kapott engedélyt. Közöttük van Peking, Tiencsin (Tianjin), Belső-Mongólia, Liaoning, Csöcsiang (Zhejiang), Fucsien (Fujian), Santung (Shandong), Hupej (Hubei), Kuanghszi (Guangxi), Hajnan (Hainan), Csungking (Chongqing), Jünnan (Yunnan), Szecsuan, Hejlungcsiang (Heilongjiang), Tibet és Hszincsiang (Xinjiang).

A lépés a központi kormány törekvésének része, ami szerint egyre inkább szeretné csökkenteni függőségét az amerikai dollártól, elhárítani a külföldi devizák árfolyam-hullámzásának kedvezőtlen hatását, miközben növelni kívánja valutájának nemzetközi szerepét. A PBOC adatai szerint 2009 júliusától idén májusig a jüan-tranzakciók értéke 6,5 milliárd dollár volt. A bank honlapján szereplő közlemény arról tanúskodik, hogy a jüanban kötött üzletek száma gyorsan emelkedett, a kísérlet kiterjesztése ezért mindenképpen indokolttá vált.

A jegybank hétvégi bejelentése nyomán - amely a jüan árfolyamrendszerének rugalmassá tételét ígérte - kedden már látványosan erősödött a kínai nemzeti valuta a dollárral szemben, középárfolyamon az emelkedés mértéke 0,43 százalék volt, ami rekord az 5 éve kezdődött árfolyamreform óta. Elemzők szerint az erősebb jüan egyaránt nehéz helyzetbe hozhat exportra és a belföldi piacra termelő kínai vállalatokat, mivel megdrágul az export, az olcsóbbá váló import következtében pedig javul a külföldi cégek, termékek versenyhelyzete a kínai piacon. Mindez azt is jelenti, hogy a piac kikényszeríti a kínai cégek hatékonyságának növelését.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!