4p

A tavaszi parlamenti választások előtt komoly várakozások voltak az új kormánnyal szemben, azonban azóta az Orbán-kormány csalódást okozott a nemzetközi befektetőknek - hangzott el a Pénzügykutató pénteki sajtótájékoztatóján. Az intézet szakemberei szerint eddig csak azért nem robbantak be a feszültségek, mert most mindenki azt várja, hogy az önkormányzati választások után a kormány előáll egy hiteles programmal. Mfor.hu-tudósítás.

Már tavaly is arra lehetett számítani, hogy az idén már nőni fog a magyar gazdaság, azonban ez várhatóan elsősorban a nettó exportnövekedésnek lesz köszönhető - vélik a Pénzügykutató szakemberei. A belső fogyasztás továbbra is visszafogott marad, illetve a mostoha időjárás is további nehézségeket okozhat.

Csalódást okoztak Orbánék

A választások előtt általános várakozás volt a piacon, hogy az új kormány nem sokban tér majd el a Bajnai-kormány gazdaságpolitikájától. Ehhez képest csalódást okozott a kormány a befektetőknek - vázolta fel Petsching Mária Zita, a Pénzügykutató munkatársa az intézet pénteki sajtótájékoztatóján. A szakember szerint a kormány bizalomvesztésének több lépcsőfoka volt, első lépésként azt említette, hogy már a kormányalakítás előtt zavaros nyilatkozatok jelentek meg az adóelképzelésekről, illetve az adócsökkentésről.

"Orbán Viktor kifejezetten büszke arra, hogy a kormányprogram megegyezett a választási programmal, azonban a piacok ezt sem vették jó néven" - vetette fel az újabb hibát a Pénzügykutató szakértője. Petsching Mária Zita szerint a június elején kiváltott mini-valutaválság és a szabadságharc a Valutaalappal is csak nehezítette a helyzetet.

"Nem az a bajunk a kormánnyal, hogy nem azt csinálja, amit ígért, hanem az, hogy tenisznyelven szólva ezek mind ki nem kényszerített hibák voltak, senki nem számított rájuk" - emelte ki Petsching Mária Zita. A szakember szerint ezek a hibák mindenkinek nagyon sokba kerültek, a háztartások, az önkormányzatok mellett az államháztartás is a vesztesük.

"Jelenleg szinte minden pénzügyi mutatónk rosszabb, mint a választások előtt: a forint árfolyama gyengébb, a CDS-feláraink magasabbak, a magyar állampapírok magasabb hozam mellett kelnek el, illetve megakadt a kamatcsökkentés folyamata" - sorolta az elemző. Szerinte ezek a feszültségek eddig csak azért nem robbantak be, mert mindenki abban bízik a piacokon, hogy az októberi önkormányzati választások után a kormány egy hiteles programot tesz le az asztalra.

Leszorítanák az árakat

A Pénzügykutatónál arra számítanak, hogy az idén éves szinten 2,5 százalékkal nőnek majd a reálkeresetek, ez azonban az óvatosság miatt nem jár majd a háztartások fogyasztásának emelkedésével. 2011-ben további 1,5-2 százalékkal kereshetünk majd többet, akkor az óvatossági faktor is enyhülhet kicsit a munkaerőpiaci feszültségek halványulásával.


"Az árak tekintetében az látszik, hogy a kormány mindent megpróbál majd megtenni a szabályozott árak csökkentése, befagyasztása érdekében. Hosszabb távon azonban ez árbuborék kialakulását hozhatja, ami inflációs sokk veszélyét hordozza magában" - figyelmeztetett Petsching Mária Zita. A kamatban jövőre sem várnak változást az intézet szakemberei, 2011 végén továbbra is 5,25 százalékon lehet az alapkamat.

A növekedést illetően idén 0,8 százalékos bővülésre, 2011-ben pedig 2,3-2,8 százalékos GDP-növekedésre számítanak a Pénzügykutató szakértői. Az ipari termelés idén 7, jövőre pedig 5,5-6,5 százalékkal bővülhet, míg a kiskereskedelmi forgalom az idei visszaesés után jövőre 1,5-2 százalékkal nőhet.


Már az idei hiány is veszélyben

A költségvetési folyamatokat illetően csak a 2010-es évre lehet előrejelzést adni, a jövő évet illetően csak nagy körvonalakban látszanak az irányok - mondta a sajtótájékoztatón Halász György, a Pénzügykutató elemzője. Idén augusztusig a hiány jelentősen magasabb volt az éves előrejelzésnél, ez kiigazítás nélkül csak tovább emelkedett volna, akár 1280 milliárd forint is lehetett volna a deficit.


Ehhez jött a kiadáscsökkentés és a bankadó, valamint az ellenkező irányba ható társasági adó-csökkentés, amikkel lehetséges 230 milliárdot faragni a hiányból, de ehhez a kiadáscsökkentést következetesen végig kell vinni az év végéig. "A pénzforgalmi szemléletű hiány 4,3-4,4 százalék lehet, míg az EU által vizsgált ESA-hiány 4,1-4,2 százalék körül alakulhat idén. Mindez azt jelenti, hogy a vállalt 3,8 százalékos célhoz további 60-70 milliárd forintos kiigazításra lenne szükség" - hangsúlyozta Halász György.

A szakember szerint ha a kormánynak lépnie kell az egészségügyi alap finanszírozása terén is, illetve az Unió által vizsgált áfa-visszatérítések is kedvezőtlenül alakulnak, akkor az további 40 milliárddal növelheti a kiigazítás szükségességét.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!