2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Negyedévente köteles beszámolni a pénzügyminiszternek az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke azoknak az intézkedéseknek a végrehajtásáról, amit a tárca vezetője az Állami Számvevőszék (ÁSZ) javaslatára tett az ellenőrzési portfólió és a kockázatkezelési rendszer javítására.

Az ÁSZ a napokban tette közzé az erről szóló jelentését.

A számvevők javaslatára a pénzügyminiszter kérte az APEH elnökét, hogy tegyen javaslatot az adórés mérésének kialakítására. Ez a becsült összeg az adózási rendszerből kiszámolható elméleti bevétel és a tényleges adóbevételek különbözete. Az adórés számításával értékelhető lenne azoknak az intézkedéseknek a hatása, amelyeket az adófizetésre kötelezettek jogkövető magatartásának javítására hoznak.

A pénzügyminiszteri kérésre az APEH elnökének felül kell vizsgálnia az adóhivatal ellenőrzési stratégiáját a fekete- és a szürkegazdaság mérésére.

Az adóhivatalnak ki kell dolgoznia olyan mutatószámokat, amelyek alkalmasak az APEH ellenőrzési eredményességének értékelésére, és a munkaerő hatékony szervezésére.

Miután kifogásolta az ÁSZ a hátralékok kezelését, az adóhivatalnak olyan informatikai rendszert kell kidolgoznia, amely támogatja azt, hogy a hátralékok teljes körét bevonják a hátralékok kezelésébe.

Az ÁSZ jelentése emlékeztet arra, hogy az adózók befizetéseit és fizetési kötelezettségeit az APEH egy rendszerben tartja nyilván. Ennek a rendszernek az eredményeként ugyan teljes körűvé vált a hátralékok nyilvántartása, de azok kezelése nem megnyugtató. A rendszer ugyanis nem követi nyomon, hogy a hátralékok mennyi ideje állnak fenn.

A működő adózói kör adóhátralékának állománya 2008 végén elérte a 645 milliárd forintot. A hatvan napnál régebbi hátralékok közel kétharmadát, a 360 napnál régebbieknek pedig 69 százalékát az adóhivatal nem vonta be a hátralékkezelésbe. Csak az elmúlt évben 46 milliárd forint hátralékot töröltek, és ennek közel felét, 49,7 százalékát az elévülés miatt kellett törölni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!