3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár egyelőre még London és New York számít a világ két legnagyobb pénzügyi központjának, nem kizárt, hogy hamarosan fel kell adniuk vezető pozíciójukat. Az ázsiai metropoliszok ugyanis ezen a téren is hatalmas léptekkel törnek előre - főleg a kínai városok szaporodtak el a pénzügyi centrumokat sorba állító ranglistán. Mfor.hu háttér.

Ázsia képviselteteti magát a legtöbb várossal azon a ranglistán, amelyen a világ vezető pénzügyi centrumait vette számba a Z/Yen londoni tanácsadó intézet.

A  napokban publikált tanulmány szerint a top 20-ba hét távol-keleti metropolisz (Hong Kong, Szingapúr, Tokió, Sanghaj, Shenzhen, Peking, Tajpej) verekedte be magát, míg Észak-Amerika hat (New York, Chicago, Toronto, Boston, San Francisco, Washington), Európa szintén hat (London, Zürich, Genf, Frankfurt, Párizs, Luxemburg), Ausztrália pedig egy várost (Sidney) delegált a listára.

A Távol-Kelet egyre nagyobb erejét mutatja az is, hogy a top 6-ban már négy város található erről a környékről. Bár a "pol pozíciókat” egyelőre még két hagyományos pénzügyi fellegvár, London és New York birtokolja, ha folytatódik az ázsiai előretörés, hamarosan a szűk élmezőnyben is nagy változások történhetnek.

Ázsiába költözhetnek a bankok

Erre utal, hogy a komoly külföldi érdekeltséggel rendelkező brit nagybankok (HBSC, Standard Chartered) már fontolgatják egyes üzletágaik Londonból Ázsiába telepítését, és hasonló terveket szövögetnek egyes befektetési bankok és hedge fondok is. Az elvándorlási kedv hátterében részben az áll, hogy az angol kormány újabb terheket róna a szigetországban jelen lévő pénzintézetekre.

Ezzel párhuzamosan meginoghat a jelenleg London mögött második helyen álló New York pozíciója is - az Egyesült Államokban főleg a gazdasági növekedés lassulásától való félelem, a nem fizető hitelek számának emelkedése, valamint az ingatlanpiacon jelentkező új problémák okoznak fejtörést a pénzügyi piac szereplőinek, írja a Handelsblatt.

Hong Kong New York és London nyakában

A trónkövetelők közül a legerősebbnek Hong Kong tűnik, amely már most is csak minimális különbséggel szorult London és New York mögé a Z/Yen ranglistáján. A hivatalosan már Kínához tartozó, de önálló gazdasággal rendelkező szigetcsoport a legutóbbi felmérés óta javított mutatóin, ami egyrészt a kínai gazdaság belső dinamikájának, másrészt a külföldiek továbbra is töretlen befektetőkedvének köszönhető.

Komoly esélyekkel indul harcba a trónért a magát korábban Ázsia pénzügyi központjaként pozicionáló Szingapúr is, amely egy kivétellel minden kategóriában bekerült a legjobb öt közé a londoni cég felmérésében, összesítésben pedig a világ negyedik legfejlettebb pénzügyi központjának számít.

A nagy ígéretek: Sanghaj és Shenzhen  

A legnagyobb fejlődést azonban egy kínai városnak, Sanghajnak sikerült elérnie, amely a tizenegyedikről a hatodik helyre lépett előre a Z/Yen rangsorában. A tanulmány szerint a pozitív trend a jövőben folytatódni fog - erre utal például, hogy tömegével kívánnak irodát nyitni különböző típusú cégek a városban.

Szintén a távol-keleti ország erejét jelzi, hogy - Sanghajt közvetlenül megelőzve - a legnagyobb fejlődési potenciált egy másik kínai városban, a Hong Kong szomszédságában fekvő Shenzhenben látják a pénzügyi szakértők a világ összes pénzügyi centruma közül.

Az összesítésben a 14. helyen végző dél-kínai városban található egyébként - Hong Kong és Sanghaj után - Kína harmadik számú tőzsdéje is.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!