4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pitti Zoltán szerint az adórendszer addig nem tud hatékony eszközként működni, amíg a célok nem láthatóak. A volt APEH elnök azt is hangsúlyozta: nem tartja ugyan valószínűnek, hogy az adózásban nagyobb léptékű változtatásokra nyílik lehetőség, ám ha igen, azokat a lehető legjobban kellene "becélozni".

A Corvinus Egyetem tudományos kutatója szerint mindenekelőtt tisztázni kellene a társadalom jövőképét. "1990-ben a szociális piacgazdaságtól indultunk el, ma pedig már nyíltan egy kapitalista modellt építünk; el kellene dönteni, hogy milyen irányba akarunk továbbhaladni" - mondta. Fontosnak tartaná azt is, hogy húsz év tapasztalatai alapján alakuljon ki egy kiérlelt gazdaságfejlesztési stratégia, és határozzák meg a fenntartható növekedési pályára kerülés módját.

A harmadik teendő Pitti Zoltán szerint az állam feladatának, szerepének tisztázása, ma ugyanis egy "anorexiás" állam és egy mindenről gondoskodó, és mindenért felelős állam között vívódik az ország. Hangsúlyozta: az adórendszer csak eszköz lehet; ha a célok nem világosak, az adórendszerrel nem lehet a problémákat kezelni. Ha kinézünk Európába, mindenhol adóváltoztatási - adóemelési - terveket látunk. Svédország és Dánia akarja az adókat a legnagyobb mértékben emelni, aminek célja a jóléti rendszer biztonságának erősítése. Mi tehercsökkentésen gondolkodunk, miközben jelentős az adósságállományunk, és még mindig jelentős a költségvetés hiánya - mutatott rá.

Pitti Zoltán szerint a mikro- és kisvállalkozások terheit már az adórendszer egyszerűsítése is csökkentené. Úgy vélekedett, hogy a mostani társasági adószabályok a nagyvállalkozásokra szabottak, rengeteg adminisztrációs kötelezettséggel járnak, amit a kisvállalkozások nehezen tudnak teljesíteni. Egy egyszerűsített társasági adóbevallás testhez állóbb lenne a mikro- és kisvállalkozásokra épülő magyar gazdasági szektorban - mondta.

A nagyvállalatok esetében elsősorban a befektetési hajlandóságot kellene erősíteni, megtalálni azt a technikát, amely a megtakarításokat a befektetések felé tereli. Ilyen válságos időszakban nem felélni kell, hanem befektetni az erőforrásokat - hangsúlyozta. A tudományos kutató úgy vélekedett, hogy a mikro- és kisvállalkozásoknak egyesülésekkel koncentrálniuk kellene erőforrásaikat, a hazai piac ugyanis nem ad annyi növekedési lehetőséget, hogy fenn tudjanak maradni, a nemzetközi piacon pedig nem versenyképesek.

A szuperbruttó eltörlésével - ez szerepel az új kormány tervei között -  átláthatóbbá válna az adófizetés a kutató szerint. A szuperbruttó mögött hosszabb távon egy teheráthárítási szándék van Pitti Zoltán szerint, aminek a munkavállalók a teherviselői. Az élőmunka terheit mindkét oldalon csökkenteni kellene - mondta -, a munkáltatókét esetleg a tb járulék csökkentésével. A munkavállalók is nagy terhet viselnek, ezért akik tudnak kimenekülnek az alkalmazotti státuszból egy lebegő, vagy szabad vállalkozási forma felé, ami nem a gazdasági teljesítményt növeli, hanem az informális gazdaságot erősíti. Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) a kutató szerint csak a nem anyagigényes tevékenységet végzőket segíti, a többiek számára nem elérhetőek az előnyei.

Pitti Zoltán szerint a magyar adórendszerben számos merev, évek óta változatlan szabály van, amelyek fékezik a teljesítményt. Példaként az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) 25 millió forintos és a társasági adónál a 10 százalékos kedvezményes kulcs 50 millió forintos határát említette. Ilyennek tartja a minimálbért is, amely, ha befagy, vagy lassan változik a munkavállaló nem érdekelt a teljesítmény jelentősebb emelésében. Az szja 3,4 millió forintos kedvezményi határa pedig a magasabb jövedelműek közcélra való adakozási hajlandóságát csökkenti. Ezeket az értékeket valorizálni kellene a tudományos kutató szerint.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!