A jövő évi költségvetést módosító javaslatok közül az egyik a kiemelt sportegyesületek működésének támogatása soron szereplő 1,65 milliárd forintos előirányzatot 150 millió forinttal növelné meg. Igaz, a javaslatból az nem derül ki, hogy ezt az összeget pontosan honnan is csoportosítaná át a módosítót jegyző Fideszes képviselő, Szatmáry Kristóf. Aki mellesleg a BVSC sportegyesület elnöke is.
A javaslat indoklása szerint "a kiemelt sportegyesületek, mint a Budapesti Vasutas Sport Club (szerk.: BVSC, melynek elnöke Szatmáry) működésének támogatás-növelése hozzájárulna az utánpótlás-nevelés, a diáksport, és a szabadidősport hatékonyságának növeléséhez biztosítva ezáltal a tömegsport, versenysport, az utánpótlás-nevelés bővülését, illetve Magyarország sportbeli eredményességének erősítését is".
Az indoklás további részében felidézi, hogy a sportlétesítmények és egyesületek támogatása Magyarország számára kiemelt jelentőséggel bír, (...) és fontos szerepe van a sport támogatásának főként olyan területeken, ahol a versenysport és a tömegeket megmozgató szabadidősport kerül előtérbe.
Mint az ismert 2013 novemberében Orbán Viktor jelentette be, hogy az MTK mellett még 5 kiemelt fővárosi klubbal kötött megállapodást (a Honvéddal, BVSC-vel, Ferencvárossal, Vasassal, Újpesttel), melynek része az adósság átvállalása volt és ezen klubok plusz támogatása is. 2013-ban összesen 4,4 milliárd forint vándorolt a klubok kasszájába, melyből a legtöbbet, a Fradi és az MTK kapta, közel 2,9 milliárdot.
A BVSC tavaly mindössze 445 milliót kapott, vagyis a teljes összeg 10 százalékát. A jövő évi büdzsé tervezetéből kiindulva és megtartva a 10 százalékos részesedési arányt, 160 millió folyhatna a kasszába, amit a módosítás most 310 millióra növelne.
Más sportcélokra is többet költenének egyesek
Szatmáry Kristóf egyébként még egy másik módosító javaslatot is benyújtott, mellyel az Erzsébet liget sportlétesítmény rekonstrukcióját új tételként 300 milliós előirányzattal tüntetné fel a büdzsében. Az indoklás szerint a rekonstrukció 2007-ben kezdődött el, azóta 90 százalékos készültségig sikerült eljutni, és "már csak néhány régi épület vár felújításra, melyek esetében csupán állagmegóvásra volt mód".
Ám nem Szatmáry Kristóf és a BVSC ügye az egyetlen hasonló módosító javaslat.
Németh Szilárd - korábbi csepeli polgármester - ugyanis 400 milliós előirányzattal a Csepeli Birkózó Club csarnokának felújítását is szerepeltetné a jövő évi költségvetésben. Az indoklása szerint "a nagy múltú Csepel SC a rendszerváltás nagy vesztese. 1991-ben alapítványba mentették ki az egyesület teljes ingatlan- és ingóvagyonát, az egyesületet pedig magára hagyták". Idővel a Csepel SC-t milliárdos köztartozással döntötték be, az ingatlanvagyon pedig végül offshore-tulajdonba került. "Így a csepeli sportélet (...) vegetál, szinte csak az emlékekből él" - írja Németh. Mivel az elmúlt 30 évben az ingatlanokon semmilyen felújítást, beruházást nem végeztek, szükségesnek látja 400 millió forint "elkülönítését" a csarnok felújítására.
Emellett más kormánypárti képviselők sem feledkeztek meg a sportról. A 2015-16-os világversenyek a fogyatékosok sportja területén, illetve ezekre az eseményekre való felkészülés sportszakmai igényei alapján összesen 176 millió forintos előirányzattal tennék bele a költségvetésbe például a Nyári Speciális Olimpiát, a Szervátültetettek Nyári Világjátékát, vagy a Téli Siketolimpiát.
Székely Sarolta
mfor.hu