4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az NGM parlamenti államtitkárától tudjuk, tavaly a gazdaságunk olyan jól teljesített, hogy elértük a válság előtti szintet. Ez tényleg így van?

Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára múlt héten a 2014-es zárszámadás vitáját megnyitva értékelte a tavalyi évet, és elmondta:

"Magyarország kiemelkedő gazdasági teljesítményt mutatott 2014-ben, a bruttó hazai össztermék növekedési üteme 3,7 százalékra gyorsult, így a gazdaság teljesítménye elérte a válság előtti szintet".

Mivel ez az elmúlt 6 év tükrében mérföldkőnek is tekinthető, az mfor.hu szerkesztősége úgy döntött, a kijelentés mélyére néz. Mikorra tehető pontosan ez a mérföldkő? Miben másabb a gazdaság mostani állapota? És miért halljuk azt olyan sokszor, hogy ebből a nagy teljesítményből keveset érez a lakosság? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat.

Elemzésünk során a Központi Statisztikai Hivatal éves és negyedéves, 2005. évi átlagáron számolt, szezonálisan és naptári hatással kiigazított és kiegyensúlyozott adataival dolgoztunk. Az éves számokból rögtön látszik, hogy Tállai András államtitkár kijelentése megállja a helyét, hiszen a tavalyi évi nominális GDP kicsivel már meghaladja a 2007-es válság előtti teljes év teljesítményét.

Ahhoz azonban, hogy a mérföldkövet pontosan el tudjuk helyezni az időben, szükségünk van a negyedéves adatokra. Annak érdekében, minden időpontra évesített számokat kapjuk, az adott negyedév és a megelőző 3 teljesítményét adtuk össze. Ez alapján pedig jól látható, hogy az idei második negyedév volt az a pont, amikor sikerült meghaladni közvetlenül a válság kitörése előtti "csúcsteljesítményt", a 2008 harmadik negyedévével záródó évet, amikor 23 692 milliárd forint volt a 2005. évi átlagáron számított bruttó hazai termék. 

A magyar gazdaság lejtmenete a válság után 2010 első negyedévéig tartott, majd az Orbán-kormány második megválasztása után 2011 negyedik negyedévéig sikerült egy felfelé ívelő pályán mozogni, az ezt követő egy évben azonban ismét a gödör felé vettük az irányt. 2013-2014-ben a felgyorsított uniós pénzek kifizetésének, a jegybank Növekedési Hitelprogramjának köszönhetően látványos bővülést mutatott a magyar gazdaság, ami a várakozások szerint még az idei évben is kitart. Ez utóbbinak is köszönhető, hogy 2015 második negyedévében a GDP már olyan szinten járt, ahol 2005 végétől még egyszer sem.

Miért más a mostani?

A növekedésünk alapvetően már teljesen más szerkezetű, mint volt a válság előtti időszakban. Ez nagyban köszönhető a válság okozta sokkoknak, a felfutó EU-s pénzeknek, a jegybanki hitelprogramnak és az egyre szaporodó autóipari beruházásoknak is. Valamilyen szinten pont ennek is, vagyis a válság okozta sokknak köszönhető, hogy több esetben hallani olyan véleményeket, miszerint a lakosság ebből a látványos növekedésből semmit sem érez. A válság gyökeresen megváltoztatta ugyanis a lakosság fogyasztói magatartását. Míg ugyanis 2008 előtt még - némi túlzással élve - hitelt hitelre halmoztak a háztartások, ezzel növelve vásárlásaikat, fogyasztásukat, addig mára a hitelektől való tartózkodás a meghatározó magatartás a lakosság körében. Igaz, ma már jobb a lakosság jövedelmi helyzete, mint válság előtt volt, a hitelektől való tartózkodás (és jellemzően a korábban felvett hitelek törlesztése) miatt nincs lehetőség a válság előtti fogyasztási szint biztosítására. (Hitelből értelemszerűen rövidebb idő alatt nagyobb értékű tárgyak beszerzésére van lehetőség, amit a jobb jövedelemi helyzet ellenére sem lehet megismételni a jelenben). Ez látszik meg a GDP szerkezetén is.

Míg 2005-ös átlagáron számolva az idei második negyedév végével záródó egy évben 11 106 milliárd forint volt a háztartások fogyasztása, közvetlenül a válság kirobbanása előtt, vagyis 7 évvel ezelőtt meghaladta a 12 000 milliárd forintot is. A válság után látható, hogy kvázi 11 000 ezer milliárd forint alatt stagnált a fogyasztás 2010 második negyedévétől kezdődően egészen a tavalyi harmadik negyedévig.

Így a lakosság fogyasztása sokkal kisebb részben járul hozzá a növekedéshez, mint a válság előtt. Teljesen más a helyzet viszont a GDP szintén felhasználói oldalán szereplő nettó exporttal, melynek növekedési ütemét még a válság sem tudta megtörni és a 2006-tól kezdődően látványosnak nevezhető a bővülés egészen 2012 második negyedévig, amikor egy két évig tartó fékezés után tavaly a második negyedévben vett újra nagyobb lendületet a nettó exportunk alakulása.

Végezetül a GDP termelői oldalára is érdemes néhány pillantást vetni, mely alapján kirajzolódik, hogy az építőipar elérte már a válság előtti szintet, míg az iparnak még szüksége van némi növekedésre.


Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!