Több görög bank is a héten közli második negyedéves eredményeit, melyek egész Európát érinthetik, hiszen továbbra is Görögország számít az eurózóna leggyengébb láncszemének. A helyzetet csak nehezítené, ha a bankrendszerben is komoly gondok adódnának, márpedig a folyamatokat látva ez sem zárható ki.
Sokan már féltik betéteiket
Júniusban 216,5 milliárd euróra csökkent a görög bankoknál elhelyezett betétek összege, ez 3,3 milliárd euróval kevesebb, mint a májusi érték - közölte kedden a Görög Nemzeti Bank. A pénzek kivonása a vállalati és a lakossági ügyfeleket egyaránt érintette. Ezzel az év eleje óta már 7 százaléknyi betétet vontak ki a görög bankokból, összesen 16,3 milliárd euró áramlott ki a pénzintézetek széfjeiből.
A fenti számokból egyelőre az látszik, hogy a betétkivonás továbbra sem tömeges, azaz nem állnak hosszú sorok az athéni bankfiókok előtt. Azonban az amúgy is meggyengült görög bankrendszert már ez is érzékenyen érintheti. Már az egy hónappal ezelőtti európai banki stressztesztek előtt sokan aggódtak a görög bankokért, végül csak az ATEBank nem vitte át a lécet, ami jónak számít amellett, hogy Spanyolországban például öt takarékbank is megbukott a vizsgán.
Privatizáció vagy összeolvadás?
A súlyosbodó problémák miatt a görög kormány is igyekszik megoldást találni a bankrendszer hosszútávú finanszírozására. Sajtóhírek szerint több lehetőséget is vizsgál a kabinet, az egyik görög napilap például a múlt héten már tényként közölte, hogy három tanácsadót is megbíztak azzal, hogy segítsen lebonyolítani egy esetleges bankprivatizációt.
A Kathimerini című görög lap pénteki számában azt közölte, hogy a Deutsche Bank, az HSBC és a Lazard kapott megbízást a görög kormánytól, hogy segítsenek levezényelni a bankok magánosítását. A lap információi szerint az ügyben a héten várható hivatalos bejelentés. Érdekesség, hogy a sajtóhírek szerint a stresszteszten megbukott ATEBank állami tulajdonrészét megvenné a Piraeus Bank. Az ügyletből nagyjából 700 millió euróra tehetne szert a kormány, ami szintén nem jönne rosszul a költségvetés számára. Kérdés, hogy az esetleges átvétel mennyire lenne sikeres, hiszen július végén a Piraeus Bank is épp csak átment a stresszteszten, azonban a hírek szerint a cégnek kész terve van arra, hogyan emelje meg tőkéjét.
Több nagy görög bank a héten közli második negyedéves eredményeit, az elemzők szerint a pénzintézetek profitja akár több mint 60 százalékos csökkenést is mutathat. Éppen emiatt komoly politikai nyomás nehezedhet a bankokra, hogy fűzzék szorosabbra együttműködésüket, a közelmúltban a pénzügyminiszter és a görög jegybank elnöke is ezt szorgalmazta.
Az egyesülés a várakozások szerint segíthetne költségeket megtakarítani a bankok számára, emellett a rossz hiteleket is könnyebben szét lehetne teríteni egy nagyobb portfólión. Ráadásul a nagyobb méret miatt a pénzintézetek könnyebben juthatnának tőkéhez a pénzpiacon.
Menedzsment Fórum