3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eurós mentőalap kibővítéséről szóló szavazást a pozsonyi parlamentben összekötik a kormányról szóló bizalmi szavazással.

Ezt Iveta Radicová szlovák miniszterelnök jelentette be a négy koalíciós párt elnökeinek kedd délelőtti tanácskozása után Pozsonyban.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha a parlament nem szavazza meg az eurós mentőcsomagot, megbukik a kormány. A döntést még a kormánynak is jóvá kell hagynia. A parlamenti szavazás az esti órákban várható.

Igor Matovic, a négytagú Egyszerű Emberek (OL) parlamenti csoport vezetője röviddel Radicová bejelentése után közölte, hogy a csoport nem vesz részt a szavazáson. "Azt gondoltuk, hogy a koalíciós pártokban van annyi felelősségérzet, hogy megegyeznek egy kompromisszumban. Sajnos nem így történt" - indokolta álláspontjukat Matovic. A koalíciónak összesen 79 szavazata van a 150 tagú parlamentben. Ha Matovicék tartózkodnak, akkor a koalíciónak még az SaS képviselőivel együtt sem lenne elég szavazata a mentőcsomag jóváhagyásához, ami a kormány bukásához vezetne. A mentőcsomag jóváhagyásához 76 szavazat kell, de a koalíciónak csak 75 voksa lenne.

Az Egyszerű Emberek csoport négy tagja az SaS listáján jutott be a parlamentbe, de azóta közölték, külön pártot kívánnak alapítani.

A négy koalíciós párt közül három - a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd - támogatja az eurós alap bővítését, míg a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) határozottan ellenzi.

A három párt kedden ismételten azt javasolta a liberálisoknak: szavazzák meg az eurós mentőalap jogköreinek kibővítését. Ennek fejében a jövőben az SaS vétójogot kapna minden egyes konkrét államnak nyújtandó segélynél, illetve szabadon dönthetne arról, hogy megszavazza-e a végső, tartós mentőalapot. Az SaS ezt kedden megint elutasította.

"A Szlovák Köztársaság miniszterelnöke számára elfogadhatatlan, hogy megengedje Szlovákia elszigetelését. Sajnálom, hogy a koalíciós partner a kompromisszumos ajánlatot nem fogadta el" - indokolta döntését Radicová.

Kifejtette: most nincs semmi értelme a helyzet felelőseit keresni, mert "azok ismertek". A lényeg: be kell bizonyítani, hogy Szlovákia megbízható partner. "Nem tehetünk úgy, hogy mi itt Európa szívében valamiféle Robinsonként meg tudjuk oldani a minket körülvevő problémákat" - mondta újságíróknak a láthatóan fáradt és csalódott kormányfő.

A koalíciós pártelnökök tanácskozása után azonnal megkezdődött a szlovák kormány rendkívüli ülése, amelynek Radicová javaslatát a két szavazás összekapcsolására még jóvá kell hagynia.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!