Üdvözölte az MNB új programját Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank Zrt. vezérigazgatója, de hogy annak milyen hatása lesz a gazdasági folyamatokra egyelőre még nem lehet megmondani, mivel az egyéb tényezőktől is függ. A bankvezér szerint Magyarország csak akkor tudja problémáit megoldani, ha beindul a növekedés, így minden olyan lépés ami ez irányba mutat, helyes. A Raiffeisen szerint az ország gazdasága idén 0,5 százalékkal fog visszaesni 2,7 százalékos átlagos pénzromlás és 290 forintos év végi euróárfolyam mellett.
Wiedner a jegybanki hitelprogram közép- és kisvállatokat érintő pillérével kapcsolatban azt mondta, hogy a két százalékos kereskedelmi banki felár biztosan kevés lesz, mivel ebbe a keretbe kell a banki költségeknek és a kockázati ráfordításoknak is beleférni. Csak a legjobb kockázati besorolással rendelkező ügyfelek esetén lehet elég a 2 százalék, de a többség nem ilyen.
Újabb tőkeemelés a banknál
„A bank piaci részesedése 2012 során nagyjából változatlan maradt; a bank a piaccal együtt stagnált” - folytatta a Raiffeisen tavalyi gazdálkodási számait bemutatva Horváth Krisztina, pénzügyi vezérigazgató. A hitelportfólió minősége mind a lakossági, mind a vállalati oldalon stabilizálódott; a nem teljesítő hitelek aránya 27 százalék (vagyis minden negyedik hiteles nem fizet), azonban ennek az állománynak a 60 százalékát már lefedezték céltartalék-képzéssel.
A bank működési költsége – a fiókbezárásoknak köszönhetően – 2 százalékkal, az egyszeri költségek nélkül 9-cel javult, de a költségcsökkentési programját a bank idén is folytatni akarja. A bank nettó kamateredménye 16, míg a jutalékeredménye 10 százalékkal csökkent. Az adózott veszteség a fenti folyamatoknak köszönhetően 51 százalékkal csökkenve 47,4 milliárdra zsugorodott. A veszteség miatt a tőke csökkent, de a tőkemegfelelési mutató jóval a törvényileg meghatározott 8 százalék fölött maradt. Ráadásul a bank tulajdonosai újabb 30 millió eurós (9 milliárd forint) tőkeemelés hajtottak végre idén márciusban.
A bank mérlegfőösszege elsősorban a forint erősödésének (a 2011 év végi 314-es árfolyam 292-re csökkent 2012. december 31-re), a veszteségnek és a lakossági végtörlesztésnek köszönhetően 9 százalékkal csökkent. A vállalati hitelek aránya mindössze egy százalékkal esett vissza, ami a körülmények ismeretében jó eredménynek számít - mondta a pénzügyi vezérigazgató. A lakossági hitelállomány a végtörlesztés (és az árfolyamhatás) következményeként 21 százalékkal zuhant. A bank betét-hitel aránya a 2009-es 133 százalékról így 108-ra csökkent.
A bank vezetése a devizaforrások és -eszközök minél nagyobb hányadát akarja forintra váltani. Ezt az igyekezetüket jól mutatja, hogy miközben a magyar devizahiteleseknek mindössze 31 százaléka élt február végéig az árfolyamgát lehetőségével, a Raiffeisennél ez az arány 60 százalék, míg a hitelállományra vetítve 70.
szp
mfor.hu