3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre optimistábban tekintenek a gazdasági folyamatokra az elemzők, és mind többen vannak azon a véleményen, hogy már az idén megkezdődhet a fellendülés a világgazdaságban. Üröm az örömben, hogy a szakértők szerint Kelet-Európa lassabban lábalhat ki a recesszióból.

Csütörtökön az EKB elnöke és az OECD is úgy nyilatkozott, hogy már közel gazdasági recesszió vége, amit egyes makroadatok is alátámaszthatnak. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke rámutatott: a gazdaság stabilizációjának jelei mutatkoznak az eurózónában a korábbi erőteljes visszaesés után, és az eurózóna gazdasága fokozatos fellendülés előtt áll. Az EKB elnöke mindezt az után mondta, hogy csütörtöki kamatdöntő ülésén továbbra is egy százalékon hagyta a bank az eurózóna irányadó kamatát. Trichet szerint a stabilizáció jelei már az eurózónán kívül is megmutatkoznak, így akár globális szinten is véget érhet a gazdasági válság miatti visszaesés.

Az optimizmust támaszthatja alá az is, hogy az euróövezetben a fellendülés küszöbére érkezett augusztusban a szolgáltató szektor a Markit kutatóintézet felmérése szerint, valamint a harminc legfejlettebb ipari országot tömörítő OECD is úgy véli: a vártnál hamarabb elindulhat a világgazdasági fellendülés, bár annak üteme várhatóan szerény lesz.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtöki jelentése szerint Japánban és az euróövezetben a recesszió enyhébb lesz az idén, mint ahogy azt a szervezet júniusban prognosztizálta, de az Egyesült Államok gazdasági kilátása stabil, így továbbra is az ország hazai össztermékének (GDP) 2,8 százalékos csökkenésével számol a szervezet.

A brit pénzügyminiszter az optimista hírek ellenére azonban óvatosságra intette a világ vezető gazdaságait, mivel szerinte, egy újabb recessziót kockáztatnak a fejlett országok, ha "elbizakodottá válnak", és felhagynak az ösztönző gazdaságpolitikával.

A brit pénzügyminiszter figyelmeztetését erősítheti az is, hogy az euróövezetben júliusban visszaesett a kiskereskedelmi forgalom 0,2 százalékkal. A recesszióból történő lassú kilábalásra utal, hogy várhatóan tovább rontja Kelet-Európa idei gazdasági teljesítményével kapcsolatos előrejelzését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Az EBRD várhatóan 5 százaléknál nagyobb GDP csökkenést jósol majd a régiónak 2009-re, azonban jövőre várhatóan ennél az értéknél kisebb lesz a visszaesés.

Franciaországban az ország statisztikai hivatala szintén csütörtökön jelentette be: jelentősen megugrott a francia munkanélküliség a második negyedévben annak ellenére, hogy az eurózóna második legnagyobb gazdasága megkezdte a kilábalást a recesszióból. A júniusig tartó három hónapban a munkanélküliség 9,5 százalékra nőtt az első negyedévi 8,9 százalékról.

Franciaországgal ellentétben az Egyesült Államokból és Kínából csak pozitív hírek érkeztek, miután a vártnál nagyobb mértékben nőtt az amerikai szolgáltatási szektor teljesítménye augusztusban, és egyes szakértők szerint a kínai GDP is jelentős, akár nyolc százalékos növekedést érhet el a következő évben.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!