3p

Elkerülhetetlennek látszik az uniós közösségi költségvetés átfogó reformja, a kérdés azonban korántsem egyszerű, hiszen a tagállamok részéről komoly kérdés, hogy a kohéziós politika keretében folyósított támogatásokat vagy a közös agrárpolitika keretében kifizetett pénzeket csökkentsék.

Az Európai Unió történetében most először minden tagállam egyetért abban, hogy a közösségi költségvetés átfogó reformjára van szükség, mert a bevételi és a kiadási oldal jelentősen torzult az évtizedek során beépült, és mára áttekinthetetlenné vált tagállami mentességek, visszatérítések miatt, mondta kedden Brüsszelben az Európai Bizottság uniós költségvetésért felelős tagja.

Dalia Grybauskaite erről az új EU-tagállamok szocialista párti európai parlamenti (EP-) delegációvezetőinek és képviselőinek - Tabajdi Csaba MSZP-delegációvezető által kezdeményezett - tanácskozásán beszélt. A téma az Európai Unió hétéves keret-költségvetésének idén induló felülvizsgálata és a 2007-2013-as időszakot követő átfogó reform lehetősége volt.

A költségvetési biztos hangsúlyozta, hogy a költségvetési felülvizsgálat jelenlegi stádiumában nem pénzösszegekről folyik a vita, hanem az uniós szakpolitikák szükségleteiről, stratégiai kérdésekről, elvekről, azaz az Európai Unió lehetséges jövőképéről.

Tabajdi Csaba az ülésen kiemelte, hogy az Európai Unió új közösségi politikái mellett az új tagállamok számára kiemelten fontos a felzárkózást szolgáló kohéziós politika és a közös agrárpolitika finanszírozása. Nyilvánvaló, hogy a közösségi költségvetés jelentős növekedésére nem lehet számítani 2014-től - hangsúlyozta Tabajdi -, és az is nyilvánvaló, hogy a fejlettebb nyugat-európai országok többsége az új közösségi politikák finanszírozására több pénzt követel majd. A közös agrárpolitika átfogó reformja elkerülhetetlen, ezért Magyarországnak és az új tagállamoknak át kell gondolniuk erre vonatkozó álláspontjukat, és "a reformok élére kell állniuk" - vélekedett.

Választás elé kerülhet az EU

Mint Grybauskaite megjegyezte, könnyen elképzelhető, hogy 2013 után az új tagállamok választásra kényszerülnek: vagy a kohéziós politika keretében folyósított támogatások vagy a közös agrárpolitika keretében kifizetett pénzek csökkenhetnek.

Fazakas Szabolcs, az Európai Parlament elnökségének magyar tagja arról beszélt, hogy az uniós költségvetés bevételi és kiadási oldalát is egyszerűbbé, átláthatóbbá kell tenni. Az még nem tisztázott, hogy az unió bevételeinek alapját a jövőben is elsősorban a tagállami befizetések vagy az áfa-visszatérítések adják-e, de az már bizonyos, hogy egy új EU-adó bevezetésének sem szakmai, sem politikai támogatottsága nincs.

Harangozó Gábor EP-képviselő, a regionális fejlesztési bizottság főtagja a megbeszélésen kiemelte, hogy a globális kihívásokra - mint például a klímaváltozásra, az energiapolitikai kérdésekre, a gazdasági versenyképesség kezelésére - adandó válaszok mellett továbbra is kiemelten kell kezelni a gazdasági és szociális kohézió erősítését. Ez azt is jelenti, hogy a mainál hatékonyabb eszközöket kell találni a szegénység elleni küzdelemre.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!