A Központi Statisztikia Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint az átlagos országos nettó bér februárban 165 095 forint volt a legalább öt főt foglalkoztató cégek körében, ez 7,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, míg a januárinál közel 750 forinttal kevesebb.
Éves bázison a versenyszférában és a közszférában is növekedtek a hazavitt összegek februárban. Előbbi területen a bérek 6,8 százalékkal 174 215 forintra nőttek, a közszférában pedig 9,6 százalékkal 147 917-re.
Mivel a februári átlagos infláció 0,9 százalék volt, a fentieknél kisebb mértékű, ám még így is jelentős reálbér-növekedés mutatkozott idehaza.
- Országos átlagban 7,2 százalékkal,
- a versenyszférában 6,5 százalékkal,
- a közszférában pedig 9,3 százalékkal értek többet a hazavitt összegek, mint egy évvel ezelőtt.
Bár a közszférában tapasztalható reálszintű növekedésnél két hónapja volt magasabb (10,6 százalék), a versenyszféra és az országos átlag növekedése kisebb rekordot ért el. Legutóbb ugyanis 2014 decemberébn volt a mostaninál nagyobb emelkedés.
A bérek növekedésére idén több tényező is hatott:
- a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékkal nőtt,
- illetményemelés történt a fegyveres testületeknél,
- kiegészítő pótlékot fizettek a szociális területen dolgozók részére,
- a személyi jövedelemadó 1 százalékponttal 15 százalékra csökkent.
Ami az alkalmazotti létszámot illeti, a hónapnak megfelelően alakult a statisztika. Országos átlagban egy hónap alatt 7 ezerrel lett több dolgozó januárhoz viszonyítva (éves bázison ez 103 ezerrel több embert jelent), 2,954 millióan voltak.
A versenyszféra 1,968 milliós létszáma pedig előző hónaphoz képest 7 ezerrel, előző év azonos időszakához mérten pedig 71,7 ezrrel több.
Mindez egyben azt is jelenti, hogy országos szinten továbbra is a versenyszféra létszámbővülése járul hozzá nagyobb mértékben az alkalmazotti statisztika javulásához.
mfor.hu