2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az éves bázisú drágulási listát márciusban a burgonya és a cukor vezette, ennek eredménye, hogy rég nem látott szinten van az átlagos áruk.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint idén márciusban az egy évvel ezelőtti szinthez képest a burgonya drágult a legnagyobb mértékben, 49,6 százalékkal. A termék látványos drágulása még tavaly augusztusban elkezdődött egy 9,5 százalékos árnövekedéssel, ami után már 20 százalékot is meghaladó áremelkedés következett és innen nem volt megállás. A drágulás mértéke a csúcsot februárban érte el, akkor kereken 50 százalékkal kellett többet adni a brugonyáért, mint egy évvel korábban.

Ezzel egy kiló burgonya átlagos ára 181 forintra emelkedett, aminél többet legutóbb 2013 júniusában kellett adni, 217 forintot. Vagyis a termék ára 2,5 éves csúcsra emelkedett.

A márciusi "drágulási" toplista második helyére a cukor került márciusban, hiszen éves bázison 18,9 százalékkal lett drágább a termék. Az átlagára 235 forint volt a harmadik hónapban a KSH adatai szerint, ami szintén csúcsot jelent: ennél többet egy kiló cukorért legutóbb 2014 márciusában kellett adni, 239 forintot. Tehát itt is 2 éves csúcsról beszélhetünk.

A dobogó harmadik fokára a friss zöldségek kerültek 15 százalékos áremelkedéssel, amit 12,7 száazlékkal a hazai és déligyümölcsök követnek.

A fentiekkel párhuzamosan számos olyan termék volt márciusban is, melyek ára jelentősebb mértékben csökkent éves bázison. 19,3 százalékos mínusz tartozik a sertéshúshoz, ami várható volt az év eleji áfacsökkentés eredményeként. Előtte a tankönyvek szerepelnek, melyek ára átlagosan 18,3 százalékkal lett olcsóbb. Az üzemanyagok ára 14,8 százalékkal lett alacsonyabb márciusban az előző évi állapothoz képest, de a tej 10,5 százalékos árcsökkenése is említésre méltó változás.

A KSH közlése szerint egyébként márciusban átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, míg havi szinten 0,1 százalékkal emelkedtek az árak. Éves bázison a csökkenéshez nagymértékben hozzájárultak az üzemanyagárak, melyek 14,8 százalékkal lettek alacsonyabbak. Februárhoz mérten az élelmiszerek ára csökkent, a szezonváltás miatt pedig a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!