3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bajba jutott közép- és kelet-európai gazdaságok esetleges pénzügyi megtámogatásáról kezdtek tanácskozást a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az osztrák bankok és a kormány szakértői szintű képviselői pénteken a bécsi pénzügyminisztériumban.

Az eszmecserét már korábban beütemezték; a találkozótól döntések nem várhatók, a szakértők inkább csak a szükségleteket és a lehetőségeket veszik számba.

A tanácskozásnak mindenesetre időszerű hátteret nyújt az a tény, hogy míg korábban az előrejelzések zöme a Nyugatot sújtó pénzügyi-gazdasági válság ellenére a kelet-európai országok ugyan megcsappant, de folytatódó növekedésével számolt, mostanra kiderült: elsősorban a nyugat-európai export beszűkülése miatt a szóban forgó országok is recesszióba csúsznak.

Előző nap derült ki, hogy nemzetközi kereskedelmi bankok egy csoportja - köztük az osztrák Raiffeisen és Erste Bank, a belga KBC, a német Bayern Landesbank, az olasz Unicredit és Intesa Sanpaolo - a kelet-európai országok fokozottabb segítését kérte az Európai Bizottságtól. A bankok egyebek között azt szeretnék elérni, ha Brüsszel nagyobb koordináló szerepet játszana a válság térségbeli hatásainak kivédésében, illetve segítene abban is, hogy az érintett országok minél hatékonyabb stabilizáló intézkedéscsomagokat dolgozzanak ki.

Osztrák sajtóértesülések szerint a bécsi eszmecserén a régió országainak nyújtandó újabb IMF-hitelek lehetősége éppúgy felmerülhet, mint az Európai Unió és az Európai Központi Bank célzott támogatásának igénye.

Az uniós államok közül az osztrák bankok rendelkeznek a legtetemesebb közép- és kelet-európai hitelállománnyal, nemcsak az osztrák hazai össztermékhez viszonyított arányt (68 százalék) tekintve, hanem abszolút értékben is: a banki kintlévőségek elérik a 220 milliárd eurót.

Az IMF szakértői egy közelmúltban elkészült tanulmányban a magas arányú hitelelkötelezettség ellenére sem tanácsolták, hogy az osztrák anyacégek hirtelen elzárják a pénzcsapokat, és a konjunkturális kilátások miatt visszavonuljanak vagy pénzeszközöket vonjanak ki a régióból, mert az hitelsokkot idézne előaz egész térségben, futótűzként terjedne tovább, és végső soron magára Ausztriára is visszaütne.

Walter Rothensteiner, a Raiffeisen Központi Bank (RZB) elnöke a Kurier osztrák lap pénteki számában azt mondta, hogy "nem hagyjuk  magukra ezeket az országokat a bajban". Véleménye szerint a következő két év biztosan nagyon nehéz lesz, de "hibás út lenne elzárni az összes csapot a térségben, hiszen az ottani országok óriási potenciállal rendelkeznek".

Elmondta, hogy az új hitelek 60 százalékát helyi betétekből igyekeznek fedezni, az ügyfelek adósságproblémáit pedig fizetési haladékokkal enyhítik. Úgy ítélte meg, hogy az RZB elég állami támogatást kap ahhoz, hogy megálljon a lábán.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!