Varel Freeman a Financial Timesnak nyilatkozva igyekezett enyhíteni azokat a várakozásokat, amelyek szerint a gyorsan növekvő térség gond nélkül átvészelheti az amerikai nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósi körből kiindult piaci viharokat.
Freeman - aki a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által szervezett bécsi közép- és kelet-európai fórumon nyilatkozott a Financial Timesnak - azt mondta: fel kell végre ismerni, hogy a kockázatok ezeken a piacokon is "határozottan nagyobbak, mint hat hónappal ezelőtt".
A térségi átalakulás finanszírozására alakult londoni bank alelnöke szerint a pénzügyi szektor lassan ismeri fel ezeket a változásokat, a kormányilletékesek és a jegybanki vezetők pedig "érthető módon a lehető legjobb fényben akarják feltüntetni gazdaságaikat".
Freeman a figyelmeztető jelek között említette, hogy a közép- és kelet-európai térség adósság-kibocsátói által az irányadó ráták felett fizetett kockázati felárak markánsan emelkedtek június óta. "Júniusban nehéz lett volna fél százalékpont fölötti felárral találkozni..., ma a fél százalékpont már valószínűleg az átlag, és az egyes adósság-kibocsátói (kategóriák) közötti eltérések sokkal szélesebbé váltak" - mondta a vezető EBRD-illetékes.
Az alelnök példaként említette a piacon forgó orosz adósságot, amelynek kockázati prémiuma 0,4 százalékpontról 1,0 százalékpontra emelkedett.
Freeman szerint már december óta is érezhetően nehezebbé vált az egyes tranzakciók finanszírozása. Hozzátette: néhány hét tapasztalatából helytelen lenne azt a következtetést levonni, hogy minden alapjaiban megváltozott. A piacon jól ismert nagy adósok továbbra is gond nélkül juthatnak hitelhez, de már egy közepes méretű bank is olyan nehézségekkel találhatja szemben magát, amilyenekkel fél éve még nem találkozott volna.
A piacon a kockázat átárazása folyik, vagyis "a világ átalakult", fogalmazott az EBRD alelnöke.