Mint Daróczi Dávid kormányszóvivő előző nap az MTI-t tájékoztatta, a találkozóra Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is elutazik.
Brüsszelben pénteken megerősítették azt is, hogy a magyar kormányfő a jövő kedden külön megbeszélést folytat Barrosóval a bizottság székhelyén. Mint Daróczi Dávid erről jelezte, az út célja, hogy Gyurcsány Ferenc "ismertesse a kormány intézkedéseit a gazdasági válság kezelésére, valamint növekedést célul tűző stratégiáját".
Ami a lengyel javaslatra jövő vasárnap tartandó kelet-európai "minicsúcsot" illeti, a brüsszeli bizottság szóvivője leszögezte: Barroso részvételének egyik célja, hogy biztosítsa, a közösségi nézőpont kellő súllyal előtérbe kerül a tárgyalásokon. A bizottsági elnök jelenléte az uniós szolidaritást is jelképezni kívánja egy olyan térség országainak megbeszélésén, amelyet sajátosan érintett az év eleji energiaügyi probléma és a nemzetközi gazdasági válság is - derült ki a szóvivő közléséből.
Megerősítette pénteken Joaquín Almunia pénzügyi biztos is, hogy Brüsszel segíteni kívánja a kelet- és közép-európai országokat a pénzügyi és gazdasági válság elleni fellépésükben. A keleti bővítés első öt évének gazdasági tapasztalatairól tartott sajtótájékoztatón - kérdésre válaszolva - Almunia sürgette a magánbefektetőket is, hogy a válságkezelésnél figyeljenek ottani érdekeltségeikre is.
Egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy a nyugati bankok megerősítésére - brüsszeli jóváhagyással - hozott döntések is segítenek az új tagállamoknak a bankok ottani érdekeltségeinek támogatásával.
Emlékeztetett a biztos arra is, hogy a válság miatt idén - a hétéves kereten belüli átcsoportosítással - növekednek a térségnek jutó felzárkóztatási támogatások és az Európai Beruházási Bank kölcsönkerete.
Mindemellett Almunia arról is beszélt, nem szabad engedni, hogy a nemzetközi gazdasági válság "beárnyékolja" a bővítés eddigi gazdasági sikereit, beleértve a foglalkoztatás, a gazdasági növekedés és az életszínvonal javulását a kelet-európai országokban.
Az unió már eddig összehangoltan cselekedett a bankszektor stabilizálásának és a gazdaság talpra állításának érdekében - szögezte le Almunia. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az unió "többet is tudna tenni", ha a tagállamok még jobban összehangolnák erőfeszítéseiket.