2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fennálló nézeteltérések ellenére Németországnak és Franciaországnak közös lépéseket kell tennie az adósságválság leküzdése érdekében - hangsúlyozta az Európai Unió gazdasági és pénzügyi biztosa, aki annak a reményének adott hangot, hogy a vasárnapi állam- és kormányfői csúcs sikeres lesz.

A Handelsblatt  pénteki számában megjelent nyilatkozatában Olli Rehn úgy vélte, hogy az apró lépések már nem elegendők, átfogó megoldásra van szükség.

Olli Rehn a német üzleti napilapnak öt feladatot vázolt. Első helyen a görög válság tartós megoldását említette. Második feladatként arra utalt, hogy az EFSF euróövezeti támogatási alapot erősíteni kell, ugyanakkor az Európai Stabilitási Mechanizmusként említett ESM életbe lépését 2013-ról 2012-re kell előre hozni. Harmadik teendőként azt sürgette, hogy az Európai Unió mielőbb állapodjon meg a bankok lehetséges támogatásáról, illetve az ehhez szükséges tőke biztosításáról. A negyedik feladat Rehn szerint az, hogy a kormányfők vállaljanak egyértelmű elkötelezettséget a költségvetés konszolidálására, valamint reformok végrehajtására. Ez - mint hozzátette - különösen Olaszországra vonatkozik. Végezetül arra utalt, hogy  az euróövezeten belül az eddiginél szorosabb gazdaságpolitikai együttműködésre van szükség.

A német-francia együttműködést a biztos elengedhetetlennek nevezte. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az előrelépéshez ez nem elegendő, és szükség van mind a 17 euróövezeti tagállam egyetértésére.

Rehn szerint az euróövezeti mentőalapot mindenképp erősíteni kell. Mint mondta, Brüsszelben intenzíven dolgoznak az ezt eredményező mechanizmusokon, részleteket azonban nem volt hajlandó közölni. Közvetve azonban elutasította azt a francia követelést, amelynek célja, hogy az EFSF-alapot az Európai Központi Bank segítségével bővítsék. "Ügyelnünk kell arra, hogy az érvényben lévő európai uniós szerződések mit tesznek lehetővé és mit nem" - fűzte hozzá.

A lap kérdésére válaszolva a biztos utalt azokra a javaslatokra, hogy az úgynevezett feltörekvő államok - köztük Kína és Brazília - a Nemzetközi Valutaalapon keresztül közreműködjenek az EFSF finanszírozásában. Rehn szerint egy ilyen lépésnek messzemenő politikai következményei lehetnének, és ahhoz vezetne, hogy a szóban forgó országok közvetve helyet kapnának az euróövezeti tagállamok asztala mellett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!