A francia Le Journal du Dimanche lapban vasárnap megjelent interjúban Olli Rehn, az Európai Bizottság monetáris és gazdasági ügyekért felelős biztosa annak a véleményének adott hangot, hogy Franciaországban már "sorsfordító pontot" értek el az adók. "A költségvetési fegyelemnek kiadáscsökkentésben és nem új adók bevezetésben kell formát öltenie" - figyelmeztetett a biztos.
Olli Rehn a lapinterjúban hangsúlyozta, hogy Franciaország számára "létfontosságú", hogy a nyert haladékot versenyképességi problémái leküzdésére használja ki.
Az uniós biztos kijelentésének aktualitását az adja, hogy Francois Hollande köztársasági elnök szocialista kormánya rohamléptekkel igyekszik végleges formába önteni az egészségügyi- és nyugdíjrendszer átalakítását is magában foglaló költségvetési reformtörvényt. Az EU újonnan életbe léptetett felülvizsgált gazdaságirányítási irányelvei szerint a tagországoknak költségvetési terveiket még a törvénybe iktatás előtt be kell mutatniuk véleményezésre az EU-Bizottságnak, bár annak javaslatait nem kötelesek alkalmazni.
A francia gazdaság az idei második negyedévben az elemzői várakozásoknál magasabb 0,5 százalékos GDP-növekedést ért el, ami némiképp eloszlatta az aggodalmakat a stagnálás idei folytatódásával kapcsolatban.
Brüsszel folyamatosan nyomást gyakorolt az elnökre hivatali idejének eddig eltelt 14 hónapjában a költségvetési deficit csökkentése és a munkaerő piaci liberalizáció szorgalmazása érdekében. Májusban az EU-Bizottság 2014 végéig haladékot adott Franciaországnak a költségvetési deficit GDP-arányos 3 százalék alá csökkentésére.
Hollande elnököt szocialista kormánya a foglalkoztatás emelése és a közberuházások növelése érdekében szorongatja. Júliusban viszont a munkanélküliek száma az előző hónaphoz képest 15 ezerrel 3,279 millióra emelkedett Franciaországban, kétségessé téve az elnök által a munkanélküliségnek az év végéig való csökkentésére tett ígéretének megvalósíthatóságát.
A megszorításokat alkalmazó más európai országokkal szemben Hollande kormánya a költségvetési hiány rendezésében a kiadáscsökkentések helyett az adóemelésekre helyezte a hangsúlyt. A francia adóteher jelenleg a GDP 48,5 százalékának felel meg.
Vasárnap Jean-Marc Ayrault egy új "zöld" adó bevezetését jelentette be a francia gazdaság fosszilis energiahordozóktól való függőségének lazítása érdekében - írta az euobserver.com hírportál.
MTI