A francia társadalombiztosítás ellenőrző szervének jelentése szerint - amelyet hivatalosan szerda délután kap kézhez a kormány - 26,8 milliárd euró hiányra kell számítani 2010-ben a gazdasági válság és a munkanélküliség következtében elmaradt befizetések miatt. Ez az állami pénztár megalapítása óta a legmagasabb deficit. Tavaly 20,3 milliárd volt a hiány a 2008-as 10,2 milliárd után, s a "költségvetési lyuk" az előjelzések szerint 2011-ben tovább nőhet.
Franciaországban a társadalombiztosítás négy ágának (egészségpénztár, nyugdíj, családi pótlék és munkahelyi baleseti pénztár) összkiadása eléri a 317 milliárd eurót. Ebből az egészségpénztár hiánya a legmagasabb: 13,1 milliárd euró, a nyugdíjak 9,3 milliárd eurós hiányt okoznak, míg a családi pótlék rendszerének deficitje 3,8 milliárd euró. A munkahelyi balesetek miatt kifizetett összegek viszont "csak" 600 millió eurós hiányhoz vezettek.
A közvélemény figyelme jelenleg elsősorban a nyugdíjpénztár hiányára irányul, amely a közel negyven kiegészítő állami- és magánpénztár deficitjével együtt megközelíti idén a 30 milliárd eurót.
A kormány június 15-én hozza nyilvánosságra a nyugdíjreformra vonatkozó javaslatait, amelyek közül az egyik legjelentősebb a jelenleg 60 éves nyugdíjkorhatár 62-63 évre emelése lehet. A közszférában dolgozók jelenleg csak 7,85 százalékos nyugdíjjárulékot fizetnek a magánszektorban foglalkoztatottak 10,55 százalékával szemben, ezért a kormány kiszivárgott tervei között szerepel a közalkalmazottak járulékfizetésének megemelése, valamint egy átmeneti különadó kivetése a 11 ezer euró feletti havi jövedelmekre. Az intézkedésektől összesen 3 milliárd eurós többlet bevételre lehet számítani.
A költségvetési hiány lefaragására a közelmúltban tett javaslatok között Nicolas Sarkozy államfő jelezte, hogy a társadalombiztosítás hiányának felét okozó egészségpénztár kiadásainak éves növekedését visszafogja: az idei 3 százalék után jövőre 2,9, 2012-ben pedig 2,8 százalékkal növekedhet a kifizetések összege.
MTI/Menedzsment Fórum