3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Virágzik a feketemunka Németországban, majdnem minden harmadik háztartás foglalkoztat illegális alkalmazottat.

Mindezt a német IW gazdaságkutató intézet állapította meg szerdán hivatalosan is közzétett beszámolójában, amely egy korábbi felmérésen alapult. A felmérésből kitűnt, hogy  a háztartásokban végzett feketemunka általánosan elfogadottá vált Németországban. Minden tíz megkérdezett közül nyolc azt a választ adta, hogy cseppnyi lelkiismeret-furdalása sincs feketemunkások illegális foglalkoztatása miatt. Sőt, a válaszadók egyötöde azt is elismerte, hogy maga is végzett már ilyen munkát.

A leggyakoribb foglalkoztatók 60 évnél idősebbek, akik különböző háztartási munkához igényelnek illegális segítséget. Őket követik a gyermektelen házaspárok: mindenekelőtt takarításra, mosásra, vasalásra, kertrendezésre, autóvezetésre vesznek igénybe illegális munkát. Keresettek a feketemunkások más - ugyancsak a háztartásokhoz köthető - tevékenységekre is.

A felmérés szerint 2007-ben, illetve 2008-ban egyaránt több mint 4 milliót tett ki a feketemunkások száma. Az intézet szerint, ha ezeket a különböző háztartási szolgáltatásokat a törvényes munkapiacra terelnék, mintegy 600 ezer új munkahelyet lehetne teremteni. Ebből kiindulva az IW a feketemunka megfékezését célzó intézkedéseket sürgetett.

A beszámolóból kitűnt: a tipikus feketemunkás Németországban férfi, 30 évnél fiatalabb, havonta nettó 1500 eurónál kevesebbet keres e tevékenységekkel.

A német adóügyi szakszervezet első reagálásában arra mutatott rá, hogy a feketemunka súlyos milliárdoktól fosztja meg a költségvetést. Az állam és a tartományok évente összesen mintegy 30 milliárd eurót kitevő adóbevételtől esnek el a szakszervezet szerint, amely mindenekelőtt a tartományokat szólította fel, hogy a feketemunka és az adócsalás ellen az eddiginél határozottabb intézkedéseket tegyenek. "Egy adóellenőr évente bruttó mintegy 70 ezer euróba kerül, de átlagban 900 ezer eurós többletjövedelmet kasszírozna be", állította a szakszervezet közleményében, hangoztatva, hogy az eddiginél több ellenőr foglalkoztatása felettébb jövedelmező befektetés lenne az állam számára.

Az egymást követő német kormányok a szakszervezetekkel és a különböző gazdasági szervezetekkel együtt évek óta törekednek a feketemunka visszaszorítására, illetve arra, hogy az illegális munkavállalást a törvényes munkapiacra tereljék. A Merkel-kormány tavaly év végén elhatározott, első konjunktúraélénkítő programja például jelentős kedvezményeket irányzott elő: így például a háztartási szolgáltatások költsége levonható a személyi jövedelemadó alapjából, persze csak akkor, ha a foglalkoztató "bevallja" alkalmazottját, és megfizeti utána a járulékokat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!