3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részben alkotmányellenesnek nyilvánította a román alkotmánybíróság a bukaresti kormány és a parlament által elfogadott megszorító intézkedéscsomagot, így a nyugdíjak nem csökkennek 15 százalékkal, ahogyan a kormány tervezte korábban.

A román taláros testület pénteken délelőtt tárgyalta meg a közalkalmazottak bérének 25 százalékos csökkentését és a nyugdíjak 15 százalékkal való lefaragását magába foglaló megszorító intézkedéscsomag ellen benyújtott óvásokat. Az alkotmánybíróság közleménye megerősítette a román sajtó által már korábban közölt információt, miszerint az alkotmánybírák részben alkotmányellenesnek nyilvánították a két törvénytervezetet, így csak a közalkalmazottak bére csökken 25 százalékkal, a nyugdíjakhoz viszont nem nyúlhatnak hozzá, azok a jelenlegi szinten maradnak.

Az alkotmánybírósági döntést megelőzően az egészségügyben, az oktatásban, a közigazgatásban dolgozó közalkalmazottak és nyugdíjasok tüntettek a román elnöki palota előtt. A két órás tiltakozó akció során az emberek megpróbálták áttörni a csendőrök alkotta kordont, kísérletük azonban kudarcot vallott.

Az alkotmánybíróság döntése alaposan gyengítette a lejt, hiszen a megszorító intézkedések alkalmazásának a sikerességétől tette függővé a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Romániát megillető következő, 850 millió euró értékű hitelrészlet folyósítását. A román központi bank pénteken délben 4,28 lejben állapította meg egy euró árfolyamát, ami azt jelenti, hogy a lej elérte az elmúlt hét hónap legalacsonyabb szintjét az euróhoz viszonyítva.

Az Agerpres hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy az Emil Boc vezette kabinet várhatóan már pénteken dönt a két legfontosabb adónem, az áfa és az egységes adókulcs megemeléséről. Ezt megerősítette pénteken Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese is, aki elmondta, hogy a kabinetnek vélhetően meg kell emelnie a jelenleg 19 százalékos áfát, valamint a személyi jövedelemadóra és a társasági adóra vonatkozó 16 százalékos egységes adókulcsot, egyéb bevételnövelő alternatívák ugyanis nem léteznek.

A román kormány azért döntött korábban a bér- és a nyugdíjcsökkentés mellett, hogy ne kényszerüljön a két legfontosabb adónem megemelésére. A kormány elképzelését a román központi bank is támogatta arra hivatkozva, hogy az áfa és az egységes adókulcs megemelése nyomán várható inflációnövekedés hosszabb távon lehetetlenné teszi a román gazdaság növekedését.

A román Mediafax hírügynökség szerint egyelőre a bércsökkentés alkalmazása is kérdésessé vált, hiszen az alkotmánybírósági döntés következtében az egész törvénycsomagot visszaküldik a parlamenthez, amelynek módosítania kell az alkotmánybíróság által kifogásolt cikkelyeket. Előbb azonban meg kell várniuk még a talárosok részletes indoklását, ami egyes elemzők szerint akár tíz napig is elhúzódhat.

Egyes román ellenzéki politikusok szerint az alkotmánybírósági döntés következtében nem csak a következő IMF hitelrészlet kerülhet veszélybe, hanem az IMF irányítása alatt, a Románia által tavaly márciusban megkötött, 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi megállapodás további sorsa is bizonytalanná vált. Romániának az idén a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékára kell visszaszorítania államháztartási hiányát, a jelenlegi helyzet szerint ugyanis a deficit elérheti a GDP 9,1 százalékát is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!