A péntek hajnalban megjelent cikk szerint Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke a lapnak azt mondta: ő sem tudta, hogy javaslata ennyire szűk kört érint. Az Index azt írta: "Rogán Antal azután döntött úgy, hogy visszavonja a törvénytervezethez benyújtott módosító javaslatát, miután kiderült: azok főként néhány Fidesz-barát tulajdonosi hátterűnek tartott biztosítónak kedveznének". Az egyik érintett társaság a CIG Pannónia Életbiztosító Zrt., amelynek egyik alapítója Járai Zsigmond, Orbán Viktor korábbi pénzügyminisztere, de az alapítók között van Martonyi János volt és jelenlegi külügyminiszter is. Jól járna a módosítással a Wáberer György nevéhez köthető Wabard Biztosító Zrt., márpedig Wáberer szintén nem áll messze a Fidesztől - írta az internetes lap.
Rogán Antal egy másik indítványt is benyújtott a biztosítókra kirótt különadóval kapcsolatban, ennek sorsáról azonban még nem döntött. Ez a biztosítók által fizetendő adó vetítési alapját módosította volna úgy, hogy az egyszeri díjas életbiztosítások és az eseti díjak befizetése után csak 10 százalékos díjbevételt kellene elszámolni.
Ez - az Index piaci forrásai szerint - mások mellett szintén jól jött volna a CIG Pannóniának, miután díjbevételeinek nagyjából fele származik egyszeri és eseti díjakból. Az Index azt írta: a kormány – formálisan a számvevőszéki és költségvetési bizottságon keresztül – Rogánnal párhuzamosan beadott egy egészen hasonló tartalmú módosítót a törvényjavaslathoz. Ebben egyetlen javaslatba foglalva szerepel a két módosító. A fideszes politikus az Indexnek azt mondta, azt várhatóan meg is szavazza majd a parlament.
A hírportál azt írta: ezzel "úgy hozza helyzetbe a Fidesz-barátnak mondott biztosítókat, hogy közben a versenytársakat is sakkban tartja". Hozzáteszik: azzal ugyanis, hogy a Rogán Antal által beadott két javaslat kis változtatással egy újabb, de egyetlen átfogó módosító javaslatba került, azok együtt mehetnek át majd a döntéshozáson. Ha a biztosítók szeretnék, hogy a parlament a vetítési alapra vonatkozó szabályozást így fogadja el, bele kell törődniük a másodikba is, ami versenyelőnyhöz juttatna egy jól körvonalazható tulajdonosi kört.
MTI