A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint a foglalkoztatottak száma a 15-74 éves korosztályban egy hónap alatt 29,2 ezer fővel 4,37 millióra ugrott, ami az előző évi állapotot 148 ezerrel haladja meg. Ezzel a foglalkoztatási ráta 58,2 százalékra emelkedett.
Ezzel párhuzamosan a munkanélküliek száma 6100-zal 228 ezerre mérséklődött, ami 5 százalékos munkanélküliségi rátát jelent. Egy évvel ezelőtt még 77,8 ezerrel volt több a munkanélküli a korosztályban, a ráta pedig 6,8 százalékos volt.
Az, hogy szignifikáns mértékben javulnak a munkaerőpiaci mutatók, nem meglepetés, annak mértéke viszont kisebb rekordot ért el. A foglalkoztatás az idei évben ugyanis 112 ezerrel növekedett, aminél nagyobb 7 havi bővülésre csak 2014-ben volt példa. Ennél is jobb a helyzet a munkanélküliség terén, ahol a létszám idén 52,7 ezerrel mérséklődött, ennyire magas 7 hónap alatt bekövetkezett javulásra pedig a korábbi években még egyszer nem volt példa. A korábbi rekord szintén 2014-hez kapcsolódik, amikor 42 ezer fős volt a csökkenés.
Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy rohamtempóban közelítünk a legfőbb kormányzati cél felé, amit a munka világával összefüggésben tűztek ki: a teljes foglalkoztatottság felé. Igaz, a kormányfő korábbi nyilatkozatai alapján ezt elsősorban nem a dolgozók létszámán keresztül "mérik", hanem a munkanélküliség adhat támpontot arról, hogy járunk a célhoz vezető úton.
Orbán Viktor szerint ugyanis a teljes foglalkoztatottság egy 3,5 százalék körüli munkanélküliségi rátát jelent. Azt az állapotot, amikor mindenki dolgozik, aki szeretne, ám mivel nullára ezt a számot nem lehet lecsökkenteni a munkahelyet váltók miatt, a 150 ezer munkanélküli elérése már megfelel a teljes foglalkoztatottság fogalmának.
A munkanélküliek száma pedig eddig még nem látott ütemben csökken - persze részben a közfoglalkoztatásnak és a külföldön munkát vállalóknak is köszönhetően. A friss adat pedig azt jelenti, hogy már "csak" 78 ezer munkanélküli magyar helyzetét kell megoldani a cél érdekében.
Ha pedig az ideihez hasonló folyamatokkal jellemzett 2014-es év július és december közötti változását vesszük alapnak, akkor 2016 hátralévő részében még egy 38 ezer fős létszámcsökkenésre nyugodtan számíthatunk. Így év végére 190 ezerre apad a munkanélküliek létszáma, vagyis a 2018-as választások előtti évben mindössze 40 ezer fővel kell mérsékelni a létszámot a teljes foglalkoztatottság elérése érdekében.
Székely Sarolta
mfor.hu