Bukarest a Valutaalappal kötött egyezsége értelmében két év alatt 12,95 milliárd eurót kap, de a Világbanktól, az Európai Uniótól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kapott kölcsönökkel együtt az összeg el fogja érni a mintegy 20 milliárd eurót. Ami az IMF-kölcsönt illeti, azt nyolc részletben hívhatja le Románia, minden egyes összeg kiutalása a feltételek pillanatnyi teljesítésétől függ. Az IMF például megköveteli, hogy az idén a költségvetési hiány GDP-arányos mértéke ne haladja meg a 5,9 százalékot.
Eddig két részletet kapott az ország 6,85 milliárd euró értékben. Tavalyról még hátramaradt a harmadik, 1,5 milliárd eurós összeg, és márciusban lenne esedékes a negyedik, 820 millió eurós részlet. A mostani bejelentés szerint ezt a 2,3 millió eurót már februárban átutalhatják Romániának.
Decemberben azért nem juthatott hozzá a harmadik részlethez, mert az elhúzódó kormányválság, a fordulatokkal teli elnökválasztás, illetve az azt követő kormányalakítás bonyodalmai miatt bizonytalanná vált a belpolitikai helyzet. Emiatt késedelmet szenvedett a 2010-re szóló költségvetés parlamenti elfogadása, amelyre ebben a hónapban kerített sort a törvényhozó testület. Így az IMF-delegáció látgatása is áthúzódott januárra, csak most tudták áttekinteni, hogy miként alkalmazzák a már megszületett, egységes bérezésről szóló törvényt, sikerül-e tető alá hozni a nyugdíjrendszer és a pénzügyi szektor reformját.
A delegáció úgy találta, hogy nincs különösebb akadálya a mostani részletek lehívásának, akkor sem, ha a megállapodásban rögzített inflációs rátát az ország nem tudta tartani. Igaz, csekély mértékű a túllépés, az előirányzott 4,5 százalék helyett 4,74 százalék lett az árdrágulás. Az IMF abba is beleegyezett, hogy a most lehívandó pénzek fele a Román Nemzeti Bank (BNR) alapjaiba kerüljön a pénzügyi egyensúly fenntartása és a nemzeti valuta védelmének céljából, másik fele pedig a költségvetésbe folyhasson a bérek és nyugdíjak kifizetésének szavatolására.
Románia egyébként további egymilliárd euróra számít az Európai Bizottságtól, a Világbank pedig mintegy 300 millió eurót juttat az országnak, ha a pénzügyi szervezet vezető testülete azt jóváhagyja.
Fabienne Ilzkovitz, az Európai Bizottság képviselőjeként úgy fogalmazott: Románia számos területen előrelépett, ezért lehetővé vált, hogy Brüsszelből átutalják a megállapodás szerint esedékes részletet.
MTI/Menedzsment Fórum