3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Románia februárban lehívhatja a készenléti hitelszerződés szerinti harmadik és negyedik részletet - jelentette be szerdán Bukarestben tartott sajtóértekezletén Jeffrey Franks, aki a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttségének élén egy héten keresztül vizsgálta a román gazdasági helyzet alakulását.

Bukarest a Valutaalappal kötött egyezsége értelmében két év alatt 12,95 milliárd eurót  kap, de a Világbanktól, az Európai  Uniótól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kapott kölcsönökkel együtt az összeg el fogja érni a mintegy 20 milliárd  eurót. Ami az IMF-kölcsönt illeti, azt nyolc részletben hívhatja le  Románia, minden egyes összeg kiutalása a feltételek pillanatnyi teljesítésétől függ. Az IMF például megköveteli, hogy az idén a költségvetési hiány GDP-arányos mértéke ne haladja meg a 5,9 százalékot.

Eddig két részletet kapott az ország 6,85 milliárd euró értékben. Tavalyról még hátramaradt a harmadik, 1,5 milliárd eurós összeg, és márciusban lenne esedékes a negyedik, 820 millió eurós részlet. A mostani bejelentés szerint ezt a 2,3 millió eurót már februárban átutalhatják Romániának.

Decemberben azért nem juthatott hozzá a harmadik részlethez, mert az elhúzódó kormányválság, a fordulatokkal teli elnökválasztás, illetve az azt követő kormányalakítás bonyodalmai miatt bizonytalanná vált a belpolitikai helyzet. Emiatt késedelmet szenvedett a 2010-re szóló költségvetés parlamenti elfogadása, amelyre ebben a hónapban kerített sort a törvényhozó testület. Így az IMF-delegáció látgatása is áthúzódott januárra, csak most tudták áttekinteni, hogy miként alkalmazzák a már megszületett, egységes bérezésről szóló törvényt, sikerül-e tető alá hozni a nyugdíjrendszer és a pénzügyi szektor reformját.

A delegáció úgy találta, hogy nincs különösebb akadálya a mostani részletek lehívásának, akkor sem, ha a megállapodásban rögzített inflációs rátát az ország nem tudta tartani. Igaz, csekély mértékű a túllépés, az előirányzott 4,5 százalék helyett 4,74 százalék lett az árdrágulás. Az IMF abba is beleegyezett, hogy a most lehívandó pénzek fele a Román Nemzeti Bank (BNR) alapjaiba kerüljön a pénzügyi egyensúly fenntartása és a nemzeti valuta védelmének céljából, másik fele pedig a költségvetésbe folyhasson a bérek és nyugdíjak kifizetésének szavatolására.

Románia egyébként további egymilliárd euróra számít az Európai Bizottságtól, a Világbank pedig mintegy 300 millió eurót juttat az országnak, ha a pénzügyi szervezet vezető testülete azt jóváhagyja.

Fabienne Ilzkovitz, az Európai Bizottság képviselőjeként úgy fogalmazott: Románia számos területen előrelépett, ezért lehetővé vált, hogy Brüsszelből átutalják a megállapodás szerint esedékes részletet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!