3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Támogatna egy egységes európai bankadót és banki stabilitási alapot, a magyarországi különadót pedig rossz példának nevezte az osztrák Raiffeisen Zentralbank vezérigazgatója egy csütörtökön megjelent interjúban.

"Ha van lehetőség egy (közös) európai megoldásra, természetesen amellett vagyok, hogy megragadjuk" - fogalmazott Walter Rothensteiner a Kurier című lapban. Hozzátette, hogy véleménye szerint Magyarország "elszigetelt bankadójával megmutatta, hogyan lehet ezt rosszul csinálni". Rothensteiner szerint Magyarország tartós károkat okoz saját pénzügyi szektorának a bankadóval. "Ha a bankok nem keresnek pénzt, az valamikor erőteljesen visszaüt majd a gazdaságra" - vélekedett.

A tervezett 500 millió eurós osztrák banki szolidaritási adóról úgy nyilatkozott, hogy az önmagában nem alkalmas a költségvetés rendbetételére. Ha már valakinek, akkor minden olyan vállalatnak hozzá kell járulnia a büdzsé szanálásához, amely megteheti. "Szerintem ez nem kizárólagosan a bankok ügye" - mondta.

A Raiffeisen Zentralbank (RZB) és a Kelet-Közép-, valamint Kelet-Európában tevékenykedő Raiffeisen International (RI) közelgő összeolvadásáról Rothensteiner kijelentette: az ügyfelek "közvetlenül nem sokat érzékelnek majd" belőle. A fúzió előnye számukra az lesz, hogy a jövőben mindent "egy kézből" kapnak majd. Adminisztrációs területen megszűnnek bizonyos párhuzamosságok, a pénzügyi csoport hatékonyabb és ütőképesebb lesz - fogalmazott.

Jelentős létszámleépítés nem várható az összevonás során. Azt ugyanakkor elkerülhetetlennek látja Rothensteiner, hogy egyes területek, mint a személyzeti ügyek és a könyvelés, "zsugorodjanak". Másrészről a csoport továbbra is növekedni akar - tette hozzá. Leszögezte, hogy a fúzió során nem áll szándékukban részesedéseket eladni.

A másik nagy osztrák központú nemzetközi bank, az Erste Csoport vezetője korábban szintén egységes uniós intézkedések mellett foglalt állást, míg a magyar bankadóról úgy fogalmazott: nehéz elfogadni a mögötte álló logikát. Az RI vezérigazgatója, Herbert Stepic korábban Rothensteinerhez hasonlóan úgy nyilatkozott, hogy a magyar bankadó nagy problémát jelent majd, mert "erőteljes nyomás alá helyezi a bankszektort". Korábbi osztrák lapértesülések szerint az osztrák bankok a Nemzetközi Valutaalaphoz fordultak - az akkor még csak tervezett - magyar intézkedés miatt.

A februárban elhatározott osztrák bankadó részletei jelenleg is bizonytalanok. Egyelőre csak két pont látszik biztosnak. Az egyik, hogy Ausztriában nem egy központi válságalapba, hanem közvetlenül az államkasszába való befizetésre szólítják fel a bankokat. A tervek másik sarokköve, hogy az állam 500 millió euró bevételt akar elérni az új adóból. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a bankok mérlegösszege alapján kirótt adót részesítené előnyben, kiindulási pontként 0,07-0,1 százalékot jelöltek meg. Koalíciós partnerük, az Osztrák Néppárt (ÖVP) csak a spekulációs jellegű ügyletekre vetne ki különadót, ellenben megadóztatná a biztosítókat és a befektetési alapokat is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!