Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikai biztosa úgy vélte, tagállamokra és régiókra szabott politikát kell folytatni, amelynek középpontjában az ösztönző jellegű irányítás kell, hogy álljon.
Andor László foglalkoztatási és szociálpolitikai biztos egyebek között azt hangoztatta, hogy az Európai Szociális Alapnak kulcsszerepet kell kapnia az Európa 2020 céljainak elérésében. Úgy fogalmazott, ennek az alapnak kell anyagi hátteret mozgósítania ahhoz, hogy a politikai célkitűzéseket a gyakorlatban megvalósítsák.
A magyar EP-képviselők közül a vitában Deutsch Tamás (Fidesz) az uniós szolidaritás megőrzésének és a kevésbé fejlett tagállamok felzárkóztatásának fontosságára hívta fel a figyelmet. Hangoztatta: "a szolidaritás megvalósulásához alapvető fontosságú, hogy uniós szinten a GDP-t megőrizzük a regionális fejlesztéspolitikai támogatásra való tagállami jogosultság elsőszámú mérőeszközeként".
Őry Csaba (Fidesz) kiemelte: a Szociális Alap tekintetében "több rugalmasságra, kevesebb szabályra, több transzparenciára" van szükség. Gyakori problémának nevezte, "ha nem látjuk azt, hogy milyen eredményt érünk el azzal, hogy pénzeket költünk el bizonyos irányokba". A belső felzárkóztatás érdekében "olyan közös európai politikáról van szó, amelynek a megerősítése, és nem a szétszabdalása lenne a cél" - fejtette ki.
Herczog Edit (MSZP) írásban nyújtotta be felszólalását. Ebben úgy vélte, hogy javítani kell a meglévő uniós alapok energiahatékonysági intézkedéseket szolgáló felhasználását, és elő kell segíteni a strukturális alapok és a kohéziós alapból származó források nagyobb arányú felhasználását ugyanerre a célra. Az energetika területén a kutatásra, fejlesztésre és demonstrációkra szánt forrásokat 2020-ra a jelenlegi szinthez képest meg kell kétszerezni - vélte a magyar képviselő.
A szlovákiai magyar Bauer Edit (MKP) azt hangoztatta, hogy az Európai Szociális Alap szerepe fölértékelődik, hiszen segít második esélyt teremteni azok számára, akik elveszítették a munkahelyüket a válság következtében, akik a megszerzett képességüket nem tudják érvényesíteni a munkaerőpiacon, vagy akik semmilyen képesítéssel nem rendelkeznek. Ugyanez az alap szükséges annak a háttérnek a megteremtéséhez is, amelynek révén az Európa 2020-as stratégia a nők foglalkoztatását negyedével növelheti.
MTI