A hitelminősítő közgazdászai elismerték ugyanakkor, hogy a prognózist lefelé ható kockázatok terhelik, mindenekelőtt az, hogy a valutauniós recesszió a ház által alapesetben várt "enyhénél" súlyosabbnak bizonyulhat.
A cég európai főközgazdásza, Jean-Michel Six által összeállított és bemutatott átfogó előrejelzés szerint a Standard & Poor's jelenlegi központi forgatókönyve az, hogy az euróövezet gazdasági teljesítménye 2012 egészére vetítve stagnál, 2013-ban pedig 1 százalékkal növekszik.
Az S&P ezt az előrejelzését arra a várakozására alapozza, hogy a felzárkózó térségi gazdaságok kereslete az idén folyamatosan erősödik, és 2012 utolsó negyedévére "meglehetősen robusztussá" válik. A Standard & Poor's szerint ez fogja alátámasztani a ház által az euróövezetben jósolt idei második félévi élénkülést.
A hitelminősítő elemzői elismerték azonban azt is, hogy megnőtt az euróövezeti gazdaság meredekebb idei visszaesésének kockázata. Ezért alapeseti előrejelzésük valóra válásának 60 százalékos esélyt adtak, és 40 százalékosra taksálták annak kockázatát, hogy a valutaunió kettős mélypontú tényleges recesszióba süllyed vissza.
A Standard & Poor's ez utóbbi, "alternatívnak" nevezett forgatókönyve az alapesetinél sokkal rosszabb, és a cég az euróövezeti recesszió mélysége körüli "széleskörű bizonytalansággal" indokolta ennek kidolgozását.
Az S&P közgazdászai által 40 százalékos valószínűségűnek tartott alternatív forgatókönyvben 2,0 százalékos idei egész évi euróövezeti GDP-visszaesés szerepel, és a valutauniós átlagon belül a német gazdaság teljesítménye 1,5 százalékkal, Franciaországé 2,0 százalékkal, Olaszországé 3,0 százalékkal, Spanyolországé 2,5 százalékkal csökkenne.
A Standard & Poor's 60 százalékos valószínűségűre becsült alapeseti forgatókönyve ezekre az eurótagállamokra enyhe növekedést vagy stagnálást jósol, Olaszország kivételével, amelynek GDP-értéke e kedvezőbb prognózis alapján is 1,0 százalékkal csökkenne 2012-ben.
Az S&P az alternatív forgatókönyvvel kapcsolatban fontos tényezőként emelte ki, hogy az előző, 2009-es recessziótól eltérően a legtöbb európai kormánynak most nagyon szűkös a költségvetési mozgástere a hazai kereslet zsugorodásának ellentételezésére.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) februárra szóló havi globális prognózisában azt jósolta, hogy az euróövezet az idei év egészét recesszióban tölti. Az EIU londoni közgazdászainak becslése szerint a valutauniós GDP-érték 2012-ben átlagosan 1,2 százalékkal csökken, de még ez az előrejelzés is arra a feltételezésre alapul, hogy az euróövezet "a következő 12 hónapban nem bomlik fel".
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) idei alapeseti prognózisa szerint a valutaunió GDP-értéke 2012 egészében átlagosan 0,6 százalékkal csökken.
A CEBR közgazdászai azonban szintén kidolgoztak egy "kockázati forgatókönyvet", amely azzal számol, hogy a politikai döntéshozóknak idén sem sikerül megegyezniük az euróválság megoldásának mikéntjéről, és ez "egy vagy több tagállam" távozásához, egyes államadósok törlesztésképtelenné válásához és bankcsődökhöz vezet.
E forgatókönyv megvalósulásának esetére a CEBR 2,0 százalékos átlagos euróövezeti GDP-visszaesést vár 2012-re.
Egy másik nagy londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzési forgatókönyve alapján ebben az évben Görögország távozik az euróövezetből, és 2013-ban "további kis tagállamok követik".
A ház az általa valószínűsített, ebből eredő gazdasági-pénzügyi felfordulás miatt 2012-ben 1 százalékos, 2013-ban már 2,5 százalékos euróövezeti GDP-visszaeséssel számol.
MTI