3p

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Japán egyébként magasan elsőrendű államadós-osztályzatának kilátását kedden a Standard & Poor's, a rendkívül magas adósságrátára hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő keddi bejelentése szerint a kilátás módosítása a hosszú futamú japán szuverén adósság "AA" szintű besorolására vonatkozik.

Az S&P indoklása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért japán nettó adósságráta a márciussal véget érő 2010-es pénzügyi évben várhatóan eléri a 100 százalékot, ami a legmagasabb nettó adósságráták egyike lenne a cég által besorolással ellátott országok között. A hitelminősítő előrejelzése szerint a japán nettó adósságráta a következő években 115 százalékon tetőzik.

A Standard & Poor's megítélése szerint az új japán kormány gazdaságpolitikája arra vall, hogy a költségvetési konszolidáció lassabb lesz a hitelminősítő cég által korábban vártnál. Az S&P a magasan elsőrendű japán adósbesorolás fő tényezői között említi ugyanakkor, hogy Japán a világ legnagyobb külső hitelezője - nettó külső pozícióegyenlege 2009 végén valószínűleg elérte a folyó bevételek 309 százalékát -, a hivatalos japán arany- és devizatartalék pedig meghaladja az ezermilliárd dollárt; ennél csak Kína tartalékai nagyobbak.

Mindemellett a japán jen tartalékvalutaként is szolgál. A hitelminősítő elemzése szerint a japán szuverén adósosztályzat egy fokozattal romolhat, ha a gazdasági adatok továbbra is gyengék, és nem születnek intézkedések a növekedés élénkítésére középtávon.

Az S&P hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a japán gazdaság erősségei leminősítés esetén is várhatóan az "AA" kategóriában tartják a besorolást. A Standard & Poor's immár negatív kilátással tartja nyilván a legnagyobb ázsiai gazdaságot, valamint az euróövezeten kívüli legnagyobb uniós gazdaságot, Nagy-Britanniát is.

A cég tavaly rontotta - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról negatívra Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, ugyancsak arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi brit költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a hazai össztermék 100 százalékát.

A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a GDP-arányos brit államháztartási hiány a hivatalos költségvetési előrejelzés szerint is 12,6 százalék lesz az idei pénzügyi évben. A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.

Az amerikai "AAA" esetleges bizonytalanná válásával kapcsolatban már hangzottak is el hitelminősítői figyelmeztetések. A Fitch Ratings a minap megerősítette az Egyesült Államok "AAA" adósbesorolását hétfőn, a "kivételes" amerikai finanszírozási és gazdasági rugalmasságra, és a dollár elsődleges globális tartalékvaluta-szerepére hivatkozva.

A ház azonban ehhez fűzött londoni elemzésében hangsúlyozta: ha az amerikai kormány nem tesz intézkedéseket az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok "AAA" adósi besorolására.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!