3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bajba került euróövezeti országok - köztük Görögország - adósságátrendezése sem kínálhat gyógyírt minden problémára - mondta a német pénzügyminiszter hétfőn Londonban.

Wolfgang Schäuble, aki a Királyi Külügyi Intézet - londoni székháza után közkeletű nevén a Chatham House - több száz fős hallgatósága előtt tartott előadást, az euróövezeti válság megoldására tett intézkedésekkel kapcsolatos bírálatokra utalva kijelentette: Európa egyszerre "egy-egy lépést" tesz. "Ezek lehetnek kis lépések, de egyben bátor lépések" - fogalmazott. Schäuble mindazonáltal alig burkolt utalást tett arra, hogy elismeri az euróövezeti válság súlyosságát, kijelentve: most "mindenképpen a bátor lépéseknek van itt az ideje". 

Hozzátette: a bajba került tagországokkal vállalt euróövezeti szolidaritást mindig az érintett valutauniós országok által tett költségvetési konszolidációs erőfeszítéseknek kell kísérniük, különös tekintettel arra, hogy az euróövezeti országok kormányai és jegybankjai már "felhasználták költségvetési és monetáris muníciójuk jelentős részét, ... költekezéssel nem tudjuk magunkat kihúzni a bajból". A német pénzügyminiszter szerint költségvetési és szerkezeti reformok nélkül Görögország államháztartási hiánya és adóssága a külső segítség ellenére ismét fenntarthatatlan szintekre emelkedne. Nagy londoni pénzügyi elemzőházak is hasonló véleményüknek adtak hangot legutóbbi helyzetértékeléseikben, ám egyes citybeli szakértők szerint a versenyképességi hiányokkal küzdő, eladósodott euróövezeti országok jobban járnának a távozással. 

Az Economist Intelligence Unit (EIU) októberre szóló legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy az adósságválság miatt most már 40 százalékosra teszi az euróövezet szétesésének valószínűségét. Az EIU által a valutaunióra kidolgozott kockázati forgatókönyv egyaránt elképzelhetőnek nevezi az eladósodott déli eurótagállamok leválását és azt, hogy Németország dönt a távozás mellett. A cég szerint ez utóbbi fejlemény egyben a közös valuta végét is jelentené.

A német pénzügyminiszter hétfői londoni előadásában név nélkül, de gyakorlatilag nyíltan bírálta a brit kormányt a pénzügyi tranzakciókra kivetendő illeték ellenzése miatt. Wolfgang Schäuble szerint ennek az adófajtának a bevezetését "rövidlátó, provinciális gondolkodásmód" akadályozza. 

Arra a hallgatói kérdésre, hogy ennek az illetéknek a bevezetése nem eredményezné-e a befektetők kivonulását az európai piacokról, Schäuble kijelentette: határozott meggyőződése, hogy ha a pénzügyi tranzakciók adóztatását mindegyik EU-tagállam meghonosítaná, akkor az európai példát a világ legtöbb más gazdasági erőcentrumában is követnék. A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció éppen azzal az érvvel veti el ennek az illetéknek a bevezetését, hogy a pénzügyi tranzakciók adóztatása csak globális szinten lehet hatékony, korlátozott kiterjedésű alkalmazásával az érintett országok saját magukat hoznák versenyhátrányba.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!