3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok reform táján „fülsiketítő csend honol”, véli Bokros Lajos ex-pénzügyminiszter. Pedig épp ez lenne az a kiemelkedően fontos terület, ahol - mint azt Gerhard Schröder egy szerdai konferencián elmondta - a magyar kormánynak határozott lépéseket kellene tennie, az azzal járó népszerűségvesztés ellenére is. A német exkancellár Magyarországnak emellett azt tanácsolta, hogy a gázellátás területén mind a Nabucco-, mind a Kék Áramlat projektre legyen nyitott. A szociáldemokrata politikus exkluzív előadásán az mfor.hu is részt vett.

Schröder az orosz viszonyról és a gázvezeték-kérdésről

Visszatérve a konferenciára, a német szociáldemokrata politikus Európa, ezen belül Magyarország energia-ellátásának aktuális kérdései mellett sem ment el szó nélkül. Az EU által tervezett, az Oroszországtól való függőséget csökkenteni hivatott Nabucco-vezetéket az exkancellár szerint meg kell építeni.

Mindkét gázvezeték-projekt fontos

Mivel azonban ez egyelőre csupán terv, s a finanszírozása is kérdőjeles, az esetleg Magyarországot átszelő, Ukrajnát kikerülő orosz Kék Áramlat projekttel is foglalkoznia kell hazánknak. A magyar kormány tehát helyesen cselekszik, mikor mindkét irányba tapogatózik, "én is ezt tenném a helyében", fűzte hozzá.

A problémák enyhítésére Európának egyrészt az eddiginél hatékonyabban kellene felhasználni a rendelkezésre álló energiát, másrészt komoly összegeket lenne szükséges a megújuló energiákba fektetni.

A földgázról azonban még hosszú ideig nem lehet lemondani, mint ahogy Oroszországról sem: "Moszkva Németország számára évtizedek óta megbízható szállító, s biztos vagyok benne, hogy ez a jövőben is így lesz."

Schröder emlékeztetett arra: amikor tavaly az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus miatt néhány napig nem érkezett gáz Európába, a háttérben nem politikai, hanem az árral kapcsolatos viták álltak. Másrészt míg a kontinens az orosz gáztól, addig Oroszország az ebből befolyó hatalmas bevételektől függ, tehát a függés kétoldalú.

Erősítené az orosz szálat

A politikus stratégiai partnert lát Moszkvában, és az EU egyik legfontosabb külpolitikai feladatának tekinti ennek a kapcsolatnak a fejlesztését: "Oroszország kimagasló kulturális, tudományos teljesítménye alapján Európához tartozik, és gazdaságilag is minél szorosabban a kontinenshez kell kötni."

Így gazdasága stabilizálódhat és modernizálódhat, illetve Európa is még biztosabban juthat hozzá az ottani energiaforrásokhoz. "Jó üzleteket csak stabil politikai környezetben lehet kötni" - emelte ki.

Azt már nem részletezte, mennyire elégedett a jelenleg regnáló hatalommal. Elemzők mindenesetre arra hívják fel a figyelmet, hogy a Vlagyimir Putyin vezette kormány egyre többször sérti meg a demokratikus politikai normákat.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!