A nemzetgazdasági miniszter tartott sajtótájékoztatót azt követően, hogy Orbán Viktor 11 közgazdásszal egyeztetett péntek délután. Az ügynek külön aktualitást adott, hogy a Moody's ma hajnalban a befektetésre nem ajánlott kategóriába vágta hazánk minősítését.
Matolcsy az európai helyzet értékelésével kezdte: "Amit látunk Olaszországban és Spanyolországban, az drámai. Ha a kétéves hozam eléri a 10 évest, onnan nincs visszaút. Reménykedünk abban, hogy az Európai Központi Bank (EKB) be fog avatkozni, a magyar kormány ezt javasolni is fogja az Ecofin következő ülésén".
"Az eurózóna válsága mélyül, újabb és újabb országok kerülhetnek bajba. Éppen ezért fontos, hogy érezzük a pénzpiacok helyzetét. Gyakran az az érzésünk, hogy hadművelet folyik Magyarország ellen, az állampapírpiac, a forint és a CDS-piac is erre utaló jeleket mutat" - vezet át a hazai helyzetre a miniszter.
Matolcsy kiemelte: kétféle tanácsot kaptak a 11 közgazdásztól: egy részük amellett érvelt, hogy minden módon erősítsék meg a növekedést. "A meghívottak nem tartják reálisnak jövőre a 1,5 százalékos gazdasági növekedést, ahogy a kormány sem" - hangzik a sajtótájékoztató egyik újdonsága. Eddig ugyanis arról volt szó, hogy a kormány kitart a prognózis mellett, most azonban Matolcsy már arról beszélt, hogy a lassuló eurózóna és német gazdaság mellett fél-egy százaléknál nagyobb növekedés nem tűnik reálisnak. "A költségvetés szerencsére golyóálló, fél százalékos növekedésig a tartalékok miatt kibírja a lassulást" - emeli ki a nemzetgazdasági miniszter. Ugyanakkor hozzáteszi: fel kell építeni egy új növekedési tervet, meg kell vizsgálni, milyen beruházásokat, milyen pénzügyi forrásokat lehet bevonni a növekedés beindításába.
A közgazdászok másik tanácsa az volt, hogy a kormány mindenképpen működjön együtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), az EU-val és a Bankszövetséggel, a kormány ennek szükségességében is egyetértett. Matolcsy kiemelte, hogy a bankokkal nem csak a devizahiteleskről kell megállapodni, a tegnap kezdődött tárgyalások témája az otthonteremtés finanszírozása, az állampapírpiac támogatása és a hitelezési aktivitás növelése is. Szerinte ezek jelentősen mérsékelhetik a 2012-es kockázatokat.
"Abban is egyetértettünk, hogy a fundamentumok nem indokolják Magyarország leminősítését" - szögezi le a miniszter. Az IMF-megállapodással kapcsolatban hozzáteszi: decemberben ha minden igaz, kétszer is hazánkba látogat az IMF-EU közös delegáció, akkor kezdődnek meg a tárgyalások. Matolcsy újságírói kérdésre elismerte, hogy a kormány szeretne rugalmas hitelkeretet (FCL) kapni a Valutaalaptó, azonban úgy tűnik, hogy ezt nem tudjuk megcélozni. Az elővigyázatossági és az elővigyázatossági készenléti hitel közül szeretnénk majd a rugalmasabbat igénybe venni, erről folynak majd a tárgyalások - teszi hozzá. "Az a lényeg, hogy nem szeretnénk lehívni az összeget, csak egy biztonsági védőhálóként bemutatni a pénzpiacoknak, hogy elhiggyék: a piacról is lehet Magyarországot finanszírozni" - szögezi le a miniszter a sajtótájékoztató végén.
A miniszter szavaira a forint kismértékben gyengült, 315-ről 315,50 környékére drágult az euró a bankközi devizapiacon.
Beke Károly
mfor.hu