4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fizetési határidő és késedelem tekintetében Magyarországon a legrosszabban az állami szektor teljesít, miközben a kiskereskedelmi cégek a legfegyelmezettebbek, derült ki a Intrum Justitia Kft. felmérésből, melyet kedden sajtótájékoztatón ismertettek. Mfor.hu beszámoló.

"Riasztó jeleket tapasztaltunk Európa-szerte a fizetési fegyelem romlásával kapcsolatban" - mondta Felfalusi Péter, a kintlévőség-kezeléssel foglalkozó Intrum Justitia Kft. ügyvezetője sajtótájékoztatón Budapesten. A megszorító intézkedések negatív hatása ebben a tekintetben még nem érződik, de várhatóan tovább tetőzi majd az amúgy is kedvezőtlen helyzetet. A szolidaritási adó bevezetése mellett például a veszteséges vállalatokat is terhelő minimáladó ronthat tovább a helyzeten. A cégek komolyabb béremelésekre kényszerülhetnek, hogy a dolgozók elégedettek legyenek, ami szintén csökkentheti likviditásukat.

Mediterrán hajlamaink vannak

A svéd központú cég felméréséből kiderül, fizetési határidő és késedelem tekintetében Magyarországon a legrosszabban az állami szektor teljesít, miközben a retail ágazat a legfegyelmezettebb. A leírási vesztességek terén az európai országok között hátulról a harmadik helyen vagyunk, vagyis igen jelentős az olyan tartozások mértéke, amelyek behajthatatlanná válnak.

Az Intrum Justitia számításai szerint egy átlagos magyar cégnek 19 százalékkal nagyobb árbevételt kell produkálnia, hogy behozza a tartozások miatti lemaradását egy uniós vállalathoz képest. A fizetési hajlandóság terén egyébként hazánk a régiós országokkal ellentétben inkább a mediterrán vidékkel mutat hasonlóságot. Az országok adatait összevetve Magyarország a középszektorba tartozik.

A kutatás keretében 10 ezer európai menedzsert kérdeztek meg a cég szakértői. A lejárt követelések összege a cég felmérése szerint az Európai Unióban eléri a 250 milliárd eurót, ami Ausztria GDP-jének felel meg. Az adósságok növekedési üteme 25 milliárd euró körüli összegre tehető.

Nőtt a jogi eljárások ideje

Jelentősen nőtt a fizetési gondokkal küszködő kkv-k száma, állapítja meg a felmérés. Ennek oka többek között, hogy a kisebb cégek jellemzően későn fognak hozzá a kintlévőségek kezeléséhez. Erre azért érdemes odafigyelni, mert nő az esélye a sikeres behajtásnak, ha a cég megfelelő időben lép.

Sok cég nem törődik a kintlévőségek kezelésével, bízik abban, hogy a vevője előbb-utóbb rendezi a ki nem fizetett számlákat. "Hibának tartom, ha az adósokkal való kapcsolattartást az értékesítőkre bízza egy cég, ugyanis a sales érdeke elsősorban az üzletkötés, s nem segíti a munkáját, ha piszkálja partnerét" - állítja Felfalus Péter.

Egy év alatt duplájára emelkedett a jogerős felszámolási eljárások száma, s a tulajdonosok 100-ból 40 esetben nem tudják megmenteni cégeiket. Az elmúlt évben 526 jogi ügy lezárására került sor, amelyek 32-33 százaléka járt sikerrel. Az ügyvezető elégedetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy miközben a kormány ígéretet tett a jogi átfutások idejének csökkentésére, a gyakorlatban 314 napra nőtt ez az átlag.

A megelőzés a legfontosabb

A sikeres követeléskezelés egyik legfontosabb szabálya Felfalusi Péter szerint a tartozások felhalmozódásának megelőzése, ez például különböző csődfigyelő szoftverekkel is elérhető. A feladatok kihelyezése szerinte azért lehet gazdaságos, mert a munkát profi szoftverekkel rendelkező és a legmagasabb szintű vezetőkkel való tárgyalásra kiképzett szakemberek végzik el.

Miközben Magyarországon az outsourcing 2-3 százalék körül van, az adósságkezelés terén pozitív példaként emlegetett északi országok esetében ez 20 százalék, Nyugat-Európában pedig 10 körüli.

Szintén a kintlévőségekkel kapcsolatban készített a közelmúltban felmérést a Leeds-i Egyetem Üzleti Iskolájához tartozó Hitelmenedzsment Kutatóközpont. Ebből kiderült, a régió 10 országa közül Magyarországon a leggyakoribb, hogy egy cég késve fizeti ki tartozásait. Ugyancsak megállapítják, hogy hazánkban és Spanyolországban a cégek a legritkább esetbenfordulnak követeléskezeő vállalathoz.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!