A Fed hétfőn 20 milliárd dollárt hirdetett meg 28 napra, a globális hitelválság enyhítésére. Csütörtökön újabb 20 milliárd dollárt oszt szét. A hétfői aukción 4,65 százalékos kamat mellett 93 ajánlat érkezett 61,6 milliárd dollár értékben. Az aukció sikerét a tőzsdepiacok árfolyam-emelkedéssel nyugtázták, a vezető tőzsdemutatók erősödtek.
A bankközi piacon a szűk keresztmetszetet a "nem elsőrendű válság" nemzetközi terjedése okozza augusztus óta. A riadalmat a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósok fizetési nehézségei okozták. Az elmúlt években az amerikai pénzintézetek arra használták ki a rekord alacsony alapkamatot - a Fed alapkamata egy százalékos volt 2003. júniustól 2004. júniusig -, hogy a jelzálogkölcsön-kínálatot kiterjesztették a kétes hitelképességű kiskereskedelmi ügyfelekre. Az ilyen kintlévőségeik kockázatát pedig úgy csökkentették, hogy a rájuk épített, származékos termékeket szerte a világon eladták.
Mikor az amerikai központi kamatemelések nyomán - a Fed alapkamata tavaly júniusig 5,25 százalékra emelkedett, jelenleg 4,25 százalékos -, a nem elsőrendű jelzálogkölcsönök amerikai piaca megrendült, sehol a világon nem lehetett tudni, és még ma is alig, hogy melyik bank mennyire van kitéve ennek a kockázatnak.
Már több nagy nyugat-európai kereskedelmi bank jelentett kényszerű értékleírást a "nem elsőrendű válság" miatt. A kereskedelmi bankok ezért mindenesetre az egymás közti rövid lejáratú hitelezés szűkítésével igyekeztek és igyekeznek korlátozni a lehetséges kockázatokat.
Közben a kiskereskedelmi ügyfélhitelezésben nyoma sincs fennakadásnak, amint azt az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet is megjegyezte. Az általános pénz- és hitelellátás bővülése továbbra is élénk, erőteljes - mondta Trichet szerdán, az Európai Parlament gazdasági bizottságában tartott meghallgatásán.