A politikus csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, az idei évhez képest 20,7 százalékos növekedést jelent a mostani javaslat, ami egyértelműen mutatja, hogy a kormány továbbra is stratégiai ágazatként tekint a sportra.
A célok között az értékek megőrzését említette Simicskó István. A létesítményfejlesztésnek továbbra is kiemelt figyelmet szentel a kormány, s 20,5 milliárddal fordít majd többet az idei esztendőhöz képest. A Nemzeti Olimpiai Központ beruházására jövőre 44,3 milliárd forintot biztosít az állam, de a stadionfejlesztési program is folytatódik, mint ahogy a nagy világversenyek rendezésével kapcsolatos munkálatok is kiemelt összeget kapnak. A 2021-es vizes világbajnoksághoz szükséges építkezésekhez például 6,1 milliárd forint jut majd jövőre, a 2017-es győri EYOF előkészületeihez pedig 1,6 milliárd. Ugyanakkor többek között a Tüskecsarnok további munkálataira, vagy a tatabányai multifunkcionális sportcsarnokra és a gödöllői uszoda beruházására is jelentős összegeket fordítanak.
A már megkezdett programok folytatását is biztosítja a tervezet a politikus szerint. Így a 16 kiemelt sportágat érintő sportágfejlesztésre jövőre 11 milliárd forintot különítenek el. A hat kiemelt fővárosi egyesület támogatása is folytatódik, amint az elhangzott, a Budapesti Honvéd, a Ferencváros, az Újpest, az MTK, és a Vasas 300-300, míg a BVSC 150 millió forinthoz jut.
A kiemelt sportágakkal kapcsolatban megjegyezte Simicskó István, hogy az eredményeket is figyelik. Mint mondta, a 2013 júliusát követő egy évben a felnőtt és utánpótlás korosztályokban a különböző rangos versenyeken összesen 508 érmet, köztük 163 aranyat szereztek a magyar sportolók. Ezzel kapcsolatban jelezte, hogy a jó eredmények megbecsülése és elismerése is fontos a számukra, erre a célra 2,65 milliárd forintot tartalmaz a büdzsé 2015-ben.
A jövő év a riói olimpiát megelőző utolsó esztendő, ezt is szem előtt tartották a költségvetés készítésekor. A versenysport és olimpiai felkészülés szakmai támogatására közvetlenül 1,7 milliárd forintot szán a kormány.
A versenysport mellett az utánpótlás is kiemelt figyelmet kap, s folytatódnak a tehetséggondozó programok, az utánpótlás szakmai fejlődését elősegítő programok. Az idei évhez képest kisebb összeggel számol a tanuszodai és tornaterem építési programok esetében a költségvetés. Ugyanakkor Simicskó István jelezte, hogy ez fontos ügy a számára, s ennél a két programnál egyértelmű cél, hogy a jövőre tervezett 900-900 millió forintos támogatáson felül az Emberi Erőforrás Operatív Programból is bevonjanak forrásokat.
A tervezetet az államtitkár reálisnak nevezte, majd hozzátette, várhatóak módosító indítványok, s ő ésszerű keretek között hajlandó kompromisszumra.
MTI